Naga MarketsKomisja Nadzoru Finansowego (KNF)Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wpisała dziś na swoją listę ostrzeżeń publicznych dwa nowe podmioty: Beatcoin.pl sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (działalność prowadzona za pośrednictwem serwisu internetowego Coinbe.net) oraz Safecap Investments Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.


Przypomnijmy, że w dniu 6 czerwca 2018 r. wydany został komunikat, zgodnie z którym w opinii KNF prowadzenie giełdy kryptowalut wiązać się może z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym, a co za tym idzie z obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń KNF, np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych (tzw. wirtualne portmonetki) i wykonywania transakcji płatniczych określonych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

W konsekwencji działalność ta, tak samo jak każdy inny przejaw działalności gospodarczej, musi się odbywać w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, a podejrzenie braku dostosowania działalności do obowiązujących przepisów prawa obliguje UKNF do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Niektóre podmioty zdają sobie świetnie sprawę z obecnie obowiązujących przepisów. Można w tym miejscu wymienić chociażby polskie giełdy Coinquista oraz BitClude, które posiadają już wymagane licencje KNFu. W opozycji do nich znalazła się jednak giełda BitMarket24 oraz Coinroom. Oba podmioty już jakiś czas temu zostały bowiem wpisane na listę ostrzeżeń publicznych KNF. Dziś do ich grona dołączyła także giełda Coinbe.net.

  • Beatcoin.pl sp. z o.o. (KRS 668333)

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Beatcoin.pl (działalność prowadzona za pośrednictwem serwisu internetowego Coinbe.net) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego).

Groźnie brzmiący wpis KNF dotyczy nieuprawnionego świadczenia usług płatniczych.

Art. 150. 1. Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie
świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego,
podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu
tym karom łącznie.

  • Safecap Investments Poland sp. z o.o. (KRS 337017)

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Safecap Investments Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie dotyczy postępowania w sprawie o czyn z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia). Przewodniczący KNF przystąpił do postępowania zainicjowanego przez inny podmiot.

Pełna lista ostrzeżeń publicznych znajduje się pod linkiem >>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin po 67.193 USD. Peter Brandt wyjaśnia skąd te wyliczenia
Następny artykułKurs euro do dolara (EUR/USD) zgodnie z oczekiwaniami reaguje na 1,1360
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here