Naga MarketsBayer budynek siedzibaPodczas wczorajszej sesji handlowej amerykański sąd federalny potwierdził w pierwszej fazie badań nad środkiem, że produkt chwastobójczy Roundup firmy Bayer AG wywoływał raka. Sprawa została nagłośniona już w minionym roku, jednak do dziś brakowało jeszcze jednoznacznego stanowiska amerykańskich organów. W tym momencie ważą się losy 6 pod względem wielkości spółki notowanej w indeksie DAX – kara jaką może otrzymać podmiot to nawet setki milionów dolarów.


We wtorek amerykański sąd federalny w San Francisco potwierdził, że badania nad środkiem chwastobójczym firmy Bayer o nazwie Roundup wywoływały raka. Informacja ta jest prawdziwym ciosem dla spółki, a fala kolejnych pozwów firmy może się powiększyć mimo, że do obecnego momentu liczba pozwów osiągnęła już gigantyczne rozmiary – ponad 11 tysięcy spraw odszkodowawczych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Amerykański sąd po pięciu dniach obrad jednomyślnie uznał, że środek nie był odpowiednio testowany i firma dopuściła się znaczących uchybień. Zakres odpowiedzialności koncernu wraz z kwotami odszkodowań, jakie gigant będzie musiał wypłacić zostanie ustalona podczas dzisiejszego posiedzenia. Rozmiar kar, które mogą zostać nałożone na firmę w oraz kwot odszkodowawczych nie jest jeszcze znana, jednak już w tym momencie mówi się nieoficjalnie o setkach milionów dolarów.

Bayer się broni

Niemiecki gigant zaprzecza zarzutom, które stwierdzają, jakoby środek powodował raka – przyznaje zarząd w wydanym wczoraj oświadczeniu. Firma podaje również, że jest rozczarowana wstępną decyzją sądu federalnego i będzie nadal bronić się od tych zarzutów. W tym momencie mówi się o firmie Bayer jako o sprawcy, ponieważ firma przejęła producenta środku – Monsanto – za kwotę 63 miliardów w ubiegłym roku.

Zobacz również: Bayer najniżej od września 2013 r. Koncern musi zapłacić $289 mln odszkodowania!

Jak podaje również spółka w komunikacie – firma jest przekonana, że dowody w drugiej fazie postępowania wykażą, że firma Monsanto nie ponosi odpowiedzialności za przypadki zachorowań na raka oraz że sam środek nie wywołuje choroby.

Amerykański sąd federalny do badania nad środkiem korzysta z pomocy Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, Europejskiej Agencji Chemikaliów i inne organy regulacyjne, które na chwilę obecną jednogłośnie stwierdzają, że środek faktycznie jest rakotwórczy. W opozycji do stanowiska powyższych organów stoi jednak Światowa Organizacja Zdrowia, która twierdzi, wnioski amerykańskich urzędów są jednoznaczne – a środek prawdopodobnie a nie – na pewno jest rakotwórczy.

wykres Bayer H1 20.03.2019
Bayer H1 20.03.2019

W tym momencie szósta pod względem wielkości spółka notowana w niemieckim indeksie DAX traci ponad 12 procent, spychając niemiecki indeks blisko 100 punktów.

wykres Bayer 20.03.2019
Bayer 20.03.2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here