Naga MarketsBayer – niemiecki gigant chemiczno-farmaceutyczny, będący czwartą co do wielkości spółką notowaną w DAX przeżywa dziś chwilę grozy. Jego akcje na dzisiejszym otwarciu traciły niemal 9,5% a w skutek późniejszej deprecjacji osunęły się do niemal -13% osiągając wycenę poniżej 82 EUR co jest najgorszym rezultatem od września 2013 roku. 


Spoglądając na poniższy screen warto także zwrócić uwagę, że wskutek dzisiejszych spadków rynek pokonał dość istotny, techniczny poziom wsparcia, co z technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji…nawet w okolice 63,50.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tak dynamiczne spadki spowodowane zostały poprzez piątkowe orzeczenie amerykańskiego sądu, który stwierdził, iż jeden z produktów chwastobójczych firmy Monsanto (spółki zależnej Bayer) spowodował raka u jednego z konsumentów oraz dodał, że koncern nie ostrzegł dostatecznie swoich klientów o możliwych skutkach stosowania preparatu. Kalifornijski sąd był bezwzględny dla producenta chwastobójczych środków – Roundup Pro i Ranger Pro – w efekcie czego koncern musi zapłacić DeWayne’owi Johnsonowi aż 289 milionów dolarów odszkodowania.

Proces był ważnym testem dowodów przeciwko firmie Monsanto i prawdopodobnie posłuży w przyszłości jako wzór dla tysięcy innych roszczeń w sprawie herbicydu. “Decyzja ta nie zmienia jednak faktu, że ponad 800 badań i ocen naukowych – oraz wniosków amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia i organów regulacyjnych na całym świecie – potwierdza fakt, iż glifosat nie powoduje raka” – powiedział w piątkowym oświadczeniu Scott Partridge, wiceprezes Monsanto.

Biorąc pod uwagę fakt, że Roundup jest wszechobecny w nowoczesnym rolnictwie, istnieje spore zagrożenie pojawienia się w najbliższym czasie wielu podobnych pozwów przeciwko Monsanto. Inwestorzy firmy Bayer mogą nie być świadomi ryzyka, ponieważ wielu analityków zajmujących się tą firmą koncentruje się na produktach farmaceutycznych.

Glifosat, główny składnik Roundup, został po raz pierwszy dopuszczony do stosowania w 1974 r. jako środek chwastobójczy firmy Monsanto stając się najpopularniejszym i najczęściej stosowanym herbicydem na świecie. Kwestia czy powoduje on raka była szeroko dyskutowana przez ekologów, regulatorów, badaczy i prawników.

Mimo tej debaty kraje UE w listopadzie zatwierdziły małą większością przedłużenie na 5 lat zezwolenia na stosowanie tego preparatu uważanego za niebezpieczny przez obrońców środowiska, bo uległy naciskom rolników. Francja zapowiedziała zakaz stosowania Roundupa za 3 lata, ale nie wykluczyła możliwości odstępstwa wobec 10 proc. areału, jeśli nie będzie innego wyjścia dla rolników.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska EPA twierdzi, że aktywny czynnik Roundupa jest bezpieczny dla ludzi, jeśli preparatu używa się zgodnie z instrukcją. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem z Francji należąca do WHO uznała go w 2015 r. za prawdopodobnie rakotwórczy. Władze Kaliforni wpisały glifozat na listę chemikaliów wywołujących raka.

Roundup odpowiedzialny za chłoniaka nieziarniczego Dewayne’a Johnsona?

Dewayne Johnson to 46-letni były szkolny ogrodnik, który w latach 2012-2015 często stosował środki chwastobójcze Roundup Pro i Ranger Pro produkcji Monsanto. W 2014 roku zdiagnozowano u niego raka, a w lipcu 2017 roku, po chemioterapii i innych terapiach, onkolog dał mu sześć miesięcy życia. W chwili obecnej ma uszkodzenia ponad 80 proc. ciała i czasami nie jest w stanie się poruszyć ani mówić.

Naukowcy firmy Monsanto już w latach 70. wiedzieli o zagrożeniu rakiem stwarzanym przez Roundup, ale nie poinformowali o tym opinii publicznej i zamiast tego zaangażowali się w “utajnienie prawdy”, ponieważ zabójca chwastów generował duże zyski – powiedział Brent Wisner, prawnik Johnsona.

Firma Monsanto twierdziła jednak, że rodzaj nowotworu, na który zachorował Johnson  trwa wiele lat. Zdaniem koncernu okres między pierwszym wykorzystaniem Roundupu przez Johnsona w 2012 r. a jego diagnozą w 2014 r. jest zbyt krótki by to właśnie ich preparat mógł być odpowiedzialny za chorobę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWybór inwestycji tak jak serialu na Netflixie? UBS pracuje nad nową technologią
Następny artykułJustin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 13 – 17 sierpnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here