Naga Markets

Blockchain warstwy 2 od amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase – Base – momentalnie wbił się do czołówki tego typu sieci pod względem popularności, od kiedy tylko został uruchomiony do publicznego użytku. Przed weekendem odnotowano nowy rekord ilości przeprowadzonych transakcji. Tym samym Base zaczęło przeganiać inne topowe blockchainy pod względem dziennego wolumenu zachodzących transakcji. 

Base pnie się coraz wyżej 

Sieć od Coinbase wystartowała publicznie w dniu 9 sierpnia tego roku. Mimo krótkiego stażu od początku swojego działania przyciągnęła do siebie wielu użytkowników, a zainteresowanie nią nie spada. Jak wynika z informacji od eksploratora danych na łańcuchach bloków – BaseScan – przed tym weekendem, w czwartek 14 września, w Base padł nowy rekord ilości przeprowadzonych transakcji jednego dnia. Odnotowano bowiem aż 1,88 mln transferów za pośrednictwem tej sieci. 

Tym samym przebito poprzednie ATH pod tym kątem, które pochodziło z dnia 21 sierpnia. Wtedy to przeprowadzono w Base 1,41 mln transferów.

To nie wszystko. Na potwierdzenie tego, że społeczność kryptowalut widocznie polubiła się z blockchainem od Coinbase, otrzymujemy fakt, że przegonił on w liczbie dziennych transakcji takie sieci warstwy 2, jak Optimism i Arbitrum. Te natomiast w ciągu ostatniego czwartku odnotowały wspólnie tylko 878 000 transakcji.

Teraz Base może przystąpić do wyścigu za takimi projektami, jak Polygon i BNB Smart Chain (BSC). Ten pierwszy miał tego samego dnia 2,1 miliona transakcji, natomiast BSC 3,1 miliona transakcji.

Ciekawym paradoksem jest to, że w przeciwieństwie do poprzedniego rekordu z sierpnia, podczas którego w sieci odnotowano także wysoki poziom aktywnych użytkowników (136 tys. osób korzystało z Base w dniu 21 sierpnia), to tym razem wraz z wybiciem ilości transakcji nie przybyło inwestorów.

W dniu 14 września z sieci Base korzystał zaledwie 86 tys. adresów.

Ewidentnie w sieci kwitnie życie

Od momentu, gdy sieć stworzona przez dowodzoną przez Briana Armstronga giełdę wystartowała, nie widać oznak, by zainteresowanie jej funkcjonalnościami spadało. Na dzień 6 września na blockchainie powstało już 700 000 niewymiennych tokenów (NFT), które zostały wybite przez ponad 268 000 unikalnych portfeli

Nie można jednak pominąć ciemnych stron popularności Base, bowiem blockchain ten górował także w niezbyt chlubnym zestawieniu. 

Na tym blockchainie w samym sierpniu (czyli przez niespełna 3 tygodnie) odnotowano nielegalne działania (scamy, exploity, rug pulle) w przypadku aż czterech projektów. Tym sam Base znajduje się w jednym szeregu razem z Ethereum oraz BNB Chain, jeśli mówimy tu o najczęściej atakowanych sieciach w minionym miesiącu. Aż 62% ataków w sierpniu zostało przeprowadzonych właśnie w tych trzech sieciach.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.