Naga MarketsBaryłka ropy tańsza niż... kubełek skrzydełek z KFC. Kurs ropy spada do 30 dolarówBlisko 30 proc. straciły kontrakty terminowe na ropę naftową po weekendzie ze względu na zerwanie porozumienia między OPEC i Rosją. Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, nie doszła do porozumienia w sprawie zwiększenia limitów cięcia produkcji i zapowiedziała wojnę ceną na ogromną skalę, czego skutki obserwujemy dziś o poranku.


OPEC i Rosja nie potrafią dogadać się co do produkcji czarnego złota

5-6 marca kraje OPEC wraz z Rosją miały dojść do porozumienia w sprawie cięcia produkcji, aby zatrzymać spadki cen ropy naftowej. Spadki z kolei wydawały się następstwem epidemii koronawirusa – jej możliwego wpływu na gospodarkę i zmniejszenia popytu na ropę. Rosja nie zgodziła się jednak na pogłębienie cięcia, gdyż to mogłoby przyczynić się do zwiększenia dominacji Stanów Zjednoczonych na rynku. Dominacja pojawiła się wraz z działaniami OPEC+.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rosja najwyraźniej nie akceptuje takiej polityki, co doprowadziło do zerwania sojuszu z OPEC. W konsekwencji Saudowie obniżyli ceny swojej ropy dla kontrahentów, idąc na wojnę cenową z Rosją. Arabia Saudyjska zapowiedziała też odkręcenie kurka z ropą i pełne jej pompowanie na światowy rynek. Tym samym produkcja ma wzrosnąć nawet do 12 mln baryłek dziennie. Mniej więcej tyle wynoszą maksymalne moce produkcyjne tego kraju.

Cena ropy spada do zaledwie 30 dolarów za baryłkę. Amerykanie więcej płacą za duży kubełek w KFC

Zwiększenie podaży surowca, cięcie cen, zerwanie sojuszu, postępująca epidemia COVID-19, a wszystko to w jeden weekend. Cena ropy WTI o poranku stabilizuje się w rejonie 30 USD za baryłkę, tymczasem jeszcze na początku tego roku koszt baryłki wynosił 65 USD. Żeby uświadomić sobie, jak bardzo ropa jest obecnie tania, niektórzy uszczypliwie porównują cenę baryłki do kubełka kurczaków jednej z popularnych sieci fast foodów. W tym zestawieniu ropa jest tańsza…

Inwestorzy czekają na odpowiedź Rosji, a w tle rosnąć mogą obawy o eskalację konfliktu. Może ona prowadzić nawet do wzmożenia działań militarnych. Jakby rynkom było mało kłopotów, teraz pojawił się kolejny czynnik ryzyka, mogący destabilizować sytuację polityczną w rejonie Zatoki Perskiej oraz na linii Waszyngton – Moskwa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here