Naga Marketsmichael barnier ue
Michel Barnier prowadzi negojacje w sprawie Brexitu z UK

Po kolejnej porażce brytyjskiego parlamentu w osiągnięciu konsensusu dotyczącego zbliżającego się wielkimi krokami Brexitu, główny negocjator Unii Europejskiej w sprawie rozwodu z UK, Michael Barniet, stwierdził we wtorkowy poranek, że w ostatnich dniach wyraźnie wzrosło ryzyko „hard Brexitu”, czyli opuszczenia struktur unijnych bez porozumienia. Słowa Barniera dołożyły kolejną cegiełkę do deprecjacji GBP.


“W ciągu ostatnich dni scenariusz braku porozumienia stał się bardziej prawdopodobny, ale nadal możemy mieć nadzieję, że uda nam się go uniknąć”, powiedział Barnier, dodając, że UE była gotowa zaakceptować utrzymanie przez Wielką Brytanię unii celnej UE lub stosunków podobnych do tych, jakie UE utrzymuje z Norwegią.

Przemawiając na konferencji w Brukseli po tym, jak brytyjski parlament odrzucił alternatywę dla Brexitu w formie zaoferowanej przez premier Theresę May, Barnier powiedział, że Wielka Brytania ma teraz trzy możliwości wyboru przed datą 12 kwietnia. “Wielka Brytania powinna teraz wskazać drogę naprzód lub zaprezentować nowy plan”, powiedział Barnier. “Dziś bardziej niż kiedykolwiek jest to niezbędne”.

Wielka Brytania może jeszcze zaakceptować przeciągający się układ wynegocjowany przez May, i zdaniem Barniera dla UK jest to “jedyny sposób” opuszczenia bloku w uporządkowany sposób. Inne opcje to najbardziej szkodliwy hard Brexit lub duże opóźnienie terminu odejścia Wielkiej Brytanii.

Barnier powiedział, że długie odroczenie Brexit wiązałoby się z organizacją wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii w maju, a Londyn wyznaczyłby swoich przedstawicieli do nowej Komisji Europejskiej. Francuz dodał, że Brexit nie wnosi żadnej wartości dodanej i podkreślił, że 27 państw członkowskich UE pozostających razem jest teraz gotowych na odłączenie się UK.

“Bycie przygotowanym na niepowodzenie nie oznacza, że wszystko pójdzie gładko. Będą zakłócenia, będą problemy. Bycie przygotowanym oznacza, że wszystkie nieprzewidziane zakłócenia mogą zostać opanowane przez UE”, powiedział Barnier.

Słowa Barniera wywołały kolejną falę deprecjacji GBP. Kurs funta pogłębiał przed 09:00 dzienne minima do dolara amerykańskiego i testował poziom 1,3040. Podobną reakcję było widać w stosunku do złotówki. GBP/PLN spadał do okrągłego pułapu 5 złotych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here