Naga MarketsBarclays chce zdecydowanie uszczuplić formę działalności
Barclays chce zdecydowanie uszczuplić formę działalności

Prezes rady nadzorczej Barclays, John McFarlane, zapowiedział chęć dostarczenia inwestorom do 2018 roku „czystej i świetnie funkcjonującej spółki” podając oficjalny termin rozległego programu restrukturyzacji, sprzedaży aktywów i związanej z nimi redukcji zatrudnienia.


Zdecydowane kroki mają poprawić wyniki

Przemawiając podczas ogólnego corocznego spotkania banku w Londynie w czwartek (28 kwietnia), McFarlane dziękował inwestorom za cierpliwość w obliczu spadających przychodów instytucji. W związku z rosnącymi kosztami regulacyjnymi i słabymi warunkami gospodarczymi bank musi podjąć zdecydowane kroki, aby poprawić osiągane wyniki.

W związku z tym podjęto decyzję o sprzedaniu 62% udziałów w Barclays Africa oraz o redukcji zatrudnienia na pełnych etatach o około 50 tysięcy osób. W efekcie całego procesu restrukturyzacyjnego pracę stracić może 80 tysięcy zatrudnionych – prawie połowa całego zespołu banku z rekordowych okresów.

Oszczędności osiągnięte przez te silne cięcia i ponowne rozplanowanie bazowej gałęzi biznesu pozwoli instytucji zaoferować „odpowiedni poziom dywidendy” i zmienić Barclays „w zdecydowanie mniejszy, bezpieczniejszy” bank.

Barclays w procesie „odchudzania”

„W przeciągu ostatnich kilku lat produkowaliśmy albo znikome niepodzielne zyski lub straty uniemożliwiające wypłacenie dywidend. W przyszłości musimy odwrócić ten trend i generować wysokie zyski” – mówił McFarlane podczas swojego pierwszego wystąpienia jako przewodniczący podczas corocznego zjazdu inwestorów. „Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy w procesie odchudzania instytucji, która stała się największym podmiotem na świecie pod względem aktywów”

Dyrektor naczelny Jes Staley również próbował wyjaśniać decyzję związaną z poświęceniem części dywidendy na finansowanie reorganizacji. Dodał jednocześnie, że krótkoterminowy ból jest niezbędny, aby Barclays znowu był w stanie się rozwijać i oferować wyższe wypłaty inwestorom.

Zobacz również: Przegląd techniczny od Barclays. Co z tym JPY?

„Inwestowanie w tą firmę było jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiłem zaraz po zatrudnieniu. Moje interesy są zbliżone do waszych” – twierdził Staley. „Z drugiej jednak strony wierzę, że lepiej jest działać szybko i zdecydowanie, aby wyeliminować spadki teraz niż akceptować niezadowalające poziomy zwrotów z inwestycji w dłuższym okresie czasu”

Staley dodał także, że Barclays pracuje bardzo ciężko nad zdjęciem z siebie ciążącej presji w postaci wielomilionowych kar – związanych między innymi ze skandalem dotyczącym manipulacji na rynkach walutowych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here