Naga MarketsBarclays, globalny bank z siedzibą w Londynie, zakończył współpracę z amerykańską giełdą kryptowalutową Coinbase. I chociaż giełda znalazła już inny bank do obsługi swojej działalności w Wielkiej Brytanii – ClearBank, przez pewien czas nie będzie działać Faster Payments Scheme (FPS) – system szybkich płatności, obsługiwany do tej pory przez Barclays.


FPS tymczasowo niedostępny

FPS umożliwiał natychmiastowe wpłaty oraz wypłaty z Coinbase w funtach brytyjskich. Obecnie przetwarzanie transakcji w tej walucie zajmuje do kilku dni. Usługa ma zostać wznowiona w 3 kw bieżącego roku przez ClearBank.

Współpraca pomiędzy Coinbase a Barclays została nawiązana na początku 2018 roku, co było uważane za niemały sukces biorąc pod uwagę ostrożność, z jaką giganci bankowości podchodzą do sektora krypto. W tym czasie giełda uzyskała również licencję e-money od brytyjskiego regulatora – FCA i była również pierwszą firmę z branży krypto, która wprowadziła usługę FPS.

„Z tego co mi wiadomo, Barclays zmniejszył nieco swój apetyt na ryzyko – nie jestem do końca pewien dlaczego lub co za tym stoi, być może jakiś rodzaj działalności, która im się nie podoba. Jednak chodzi tutaj o poziom strefy komfortu Barclays w odniesieniu do całej strefy krypto.” Taką opinię wyraził CEO jednej z brytyjskich firm z branży kryptowalut, który nie zdradził swojej tożsamości.

Z informacji podanych przez inne źródło wynika, iż współpraca pomiędzy Barclays a Coinbase miała charakter pilotażowy i że okres, na jaki była przewidziana wygasł.

Nowy bank, nowe ograniczenia

Jak donoszą źródła branżowe, ze współpracy Coinbase z Barclays wynikały ograniczenia dotyczące tego, jakie kryptowaluty były dodawane do handlu na giełdzie. Bank wymagał, by minął pewien czas zanim nabierał zaufania do projektu, który miał być dopuszczony do obrotu na Coinbase.

Niedawne usunięcie Zcash (ZEC) z oferty Coinbase przypisywane jest nawiązaniu współpracy z nowym brytyjskim bankiem – CearBank. Chodzi tutaj o fakt, iż kryptowaluta ta korzysta z technologii zero-knowledge proofs, umożliwiającej ukrycie szczegółów transakcji, zaś ClearBank chciał uniknąć potencjalnych problemów z organami sprawiedliwości.

Zobacz również: Coinbase oferuje kartę do krypto-płatności w Europie

Zakończenie współpracy z Coinbase nie oznacza, że Barclays nie świadczy usług na rzecz podmiotów z branży kryto. Bank nadal współpracuje z Blockchain.info – firmą brytyjską oferującą portfel kryptowalutowy, która niedawno zapowiedziała, że chce uruchomić własną giełdę z dostępną usługa błyskawicznych płatności. Jednak firma nie potwierdziła, czy usługa ta będzie możliwa dzięki współpracy z Barclays.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here