Naga MarketsBarclaysJuż w czwartek Szkoci zadecydują o swojej przyszłości. W zaplanowanym na pojutrze referendum będą głosować za pozostaniem pod rządami Korony Brytyjskiej lub za utworzeniem niepodległego państwa. Dla rynków jest to niezwykle istotne wydarzenie – obarczone dodatkowo dużym ryzykiem. W związku z tym analitycy Barclays wystosowali do klientów banku notę, w której doradzają jak pozycjonować się w czasie głosowania.

Niepewność wzrasta

Chociaż sondaże cały czas wskazują na NIE, to liczba osób wspierających zapędy niepodległościowe ciągle rośnie. Z tego powodu ostateczny wynik referendum pozostaje niewiadomą, co odbija się na wzroście rynkowej niepewności. Barclays twierdzi, że przy obecnym podziale sił o decyzji Szkotów równie dobrze mógłby zadecydować rzut monetą.Jak się pozycjonować?

W przypadku głosowania za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie, wtedy GBP powinien silnie i dynamicznie odbić. W momencie gdy do głosu dojdą zwolennicy niepodległości wtedy rynek osunie się – jeszcze silniej niż osuwał się do tej pory.

Spojrzenie techniczne

Od strony stricte technicznej, Barclays jest przekonany, że krótkoterminowe sygnały kapitulacji dają miejsce do odbicia w czasie ostatnich, niedźwiedzich ruchów na Kablu:

„Skok powyżej 1.6285 pozwoli zamknąć lukę z zeszłotygodniowego poniedziałku i potworzy miejsce do dalszych wzrostów z celem w okolicach 1.6350. Opór na 1.6500/60 zapewni bardzo dobrą bazę dla sprzedających. W sytuacji odwrotnej, nasze cele spadkowe znajdują się na 1.6000/50, a następnie w okolicach dołków zakresu (1.5850)” – przewiduje Barclays.

GBP/USD od strony technicznej
GBP/USD od strony technicznej

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O ile informacje te mogą być silnie przysłonięte przez szkockie referendum, to nie możemy o nich zapominać. W tym tygodniu publikowany jest przecież raport o zatrudnieniu i protokoły MPC (środa). Dzisiaj poznaliśmy natomiast odczyty brytyjskiego CPI.

Minutes BoE mogą okazać się niezwykle ciekawe. Szczególnie po ostatniej wypowiedzi Marka Carneya, który stwierdził, że bank centralny może zdecydować się na podwyżkę stopy bankowej przed realnym wzrostem wynagrodzeń. Barclays jest przekonany, że 7 członków MPC zagłosuje na NIE, natomiast 2 opowie się za podwyżką stóp. Będzie to Martin Weale oraz Ian McCafferty głosujący za podwyżką o 25 punktów bazowych z rekordowo niskiego poziomu 0.5%.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here