Naga MarketsBelgijsko-polski fintech założony jeszcze w 2017 roku miał zajmować się początkowo bankowością cyfrową w sektorze MŚP, w fazie weryfikacji pomysłu zmieniono jednak koncepcję i postawiono na otwartą bankowość. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, pozwalając osiągnąć przychody w 2019 na poziomie 1,4 mln EUR oraz w kilkanaście miesięcy osiągnąć rentowność operacyjną. O koncepcji otwartej bankowości w Polsce i Europie w rozmowie z Cezarym Andrzejczykiem mówił Krzysztof Pulkiewicz, współzałożyciel i prezes fintechu BanqUP.


BanqUP: Czym jest otwarta bankowość i white-label?

– BankUP to spółka fintechową z obszaru innowacji technologii finansowej. Główny obszar naszej działalności to otwarta bankowość, która pozwala naszym partnerom biznesowym korzystać z danych ich klientów, które udostępniają ich banki, to wszystko na mocy dyrektywy PSD2, która na życzenie klienta udostępnia dane finansowe, dane o rachunkach i o historii transakcji do partnerów i do biznesów tymi danymi zainteresowane, mogąc oferować dodatkowe usługi tym  klientom – wyjaśnia Krzysztof Pulkiewicz z BanqUP.

BanqUP wykorzystuje model white-label, który służy między innymi do agregacji w jednym miejscu danych o rachunkach konsumentów oraz MŚP. Według definicji encyklopedycznej mianem „białej etykiety” nazywa się produkt, który został przygotowany przez jedną firmę na rzecz innych przedsiębiorstw jednak w taki sposób, aby wyglądał jak dzieło drugiego podmiotu. Rozwiązanie to jest powszechnie wykorzystywane w dzisiejszych czasach – między innymi na rynku finansów i inwestycji, gdzie firmy dostarczają platformy do płatności, bankowości lub tradingu, a firmy inwestycyjne oraz finansowe narzucają na nie swoją szatę graficzną oraz znaki marketingowe.

Platforma banqUP pozwala bankom i innym firmom (tzw. TPP) na wygodny i szybki dostęp do bankowych API. Po pierwsze uspójnia sposób pobierania danych, który często wygląda bardzo różnie w zależności od wspieranego przez bank standardu. Po drugie ujednolica same dane, oferując jednolite informacje, bez względu na to z jakiego banku i jakiego API pochodzą. System umożliwia obecnie dostęp do banków z sześciu europejskich rynków – Belgii, Irlandii, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Polski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCena BTC wzrośnie do 400 tys. USD – Max Keiser aktualizuje swoją projekcję po raz pierwszy od 8 lat
Następny artykułBeesfund Investors Day – relacja z 9. edycji spotkania z inwestoramia
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here