Naga MarketsRządy na całym świecie coraz bardziej przyglądają się kryptowalutom. Przykłady Turcji, Nigerii i Indii z ostatnich dni pokazują, że rządy chcą mieć kontrolę na tym obszarem. W większości krajów cyfrowe aktywa mają status niejasny, co jest problematyczne i tworzy sprzeczne informacje.

  • Na temat CBDC i regulacji rynku kryptowalut z Aleksandrą Kopeć z firmy FinLegalTech rozmawia Mike Satoshi

Te artykuły również Cię zainteresują
Brak regulacji

Niepewność prawna w zakresie krypto aktywów na cały świecie jest zróżnicowana. Są kraje, gdzie kryptowaluty są zakazane całkowicie (Iran, Algieria, Nepal) bądź w jakimś stopniu (Chiny). Na szczęście większość krajów podchodzi do tego tematu dość liberalnie. W niektórych państwach nawet są uznane za środek płatniczy (Niemcy, Brazylia), a w Japonii jako pełnoprawny środek płatniczy mający taki sam status jak euro czy dolar.

W Polsce kryptowaluty nie są przyjaźnie traktowane. KNF niejednokrotnie wypowiadał się negatywnie na ich temat. Większość firm blockchainowych ma problemy z działalnością i przenoszą się do innych jurysdykcji. Oficjalnie w Polsce kryptowaluty nie są uznawane za pieniądz, a ich negatywne postrzeganie przez organy państwowe zmienia retorykę, kiedy wchodzimy w sferę płacenia podatków.

CBDC

CBDC, czyli cyfrowy pieniądz banku centralnego. Waluta, która w niedługiej przyszłości może zastąpić tradycyjne pieniądze. CBDC jest to odwzorowanie pieniądza fiducjarnego danego kraju. Sposób działania takiej waluty praktycznie nie różni się od większości kryptowalut. CBDC wykorzystują blockchain i DLT (technologia rozproszonego rejestru). Rządy poprzez wprowadzanie swoich walut cyfrowych chcą połączyć świat pieniądza i krypto aktywów, z tą różnicą, że CBDC będą miały charakter scentralizowany i będą miały zadeklarowany status legalnego środka płatniczego.

Zagrożenia po wejściu CBDC

Praktycznie 80% państw na świecie prowadzi badania w zakresie wprowadzania swojego CBDC. Rządy i banki widzą w takim rozwiązaniu duże korzyści w kwestii włączania większe liczy ludności do systemu bankowego, a zarazem ograniczania gotówki. Poza wyparciem gotówki, w grę wchodzi także możliwość prowadzenia bardziej przejrzystej i swobodnej polityki pieniężnej. Niestety tworzy to bardzo wiele furtek, które mogą naruszyć prywatność wielu obywateli. Czy zatem państwa przyjmą rolę „Wielkiego Brata”? Czy może jednak będzie jakaś forma anonimowości?

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: develia notowania | wp notowania | gpw pkn orlen | nasdaq indeks | orlen notowania |Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here