Naga Marketsbudynek bis i logoW nowym raporcie Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) znalazły się kwestie dot. steblecoinów. Instytucja jest zdania, że powinno powstać narzędzie do regulowania i monitorowania tego typu cyfrowych walut.

  • BIS z uwagi na m.in. Librę chce uregulowania rynku stalecoinów.
  • W nowym raporcie wyjaśniono, jak proces ten miałby wyglądać i czemu miałby służyć.

BIS chce wziąć pod lupę stablecoiny

W nowym artykule BIS trzech analityków zaproponowało, by rynek stablecoinów został uregulowany przez banki centralne i organy regulacyjne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem ekspertów BIS, potencjał Libry Facebooka dot. szybkiej i masowej adopcji w wielu jurysdykcjach sprawia, że tego typu projekty muszą być regulowane i “śledzone”.

„Informacja jest centralną funkcją regulacji, zarówno z punktu widzenia poprawy funkcjonowania rynku i wydajności, jak i z punktu widzenia nadzoru, czy to do celów integralności rynku, ochrony klientów i inwestorów”

– napisano w raporcie.

Jak dodano, potrzebny jest „wbudowany nadzór”, który sprawiłby, że “bezpośrednie i zautomatyzowane raportowanie danych byłoby wymogiem rejestracji dla wszystkich potencjalnych emitentów stablecoinów”.

Jak wskazują analitycy, ma to już miejsce w przypadku niektórych istniejących platform płatności cyfrowych, takich jak AliPay i WeChat Pay w Chinach.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy cele wprowadzenia wbudowanego nadzoru nad stablecoinami: zmniejszenie kosztów przestrzegania przepisów, a tym samym wyrównanie szans dla dużych i mniejszych podmiotów prywatnych; opracowanie pakietu narzędzi monitorowania typu open source, które mogą wyjaśnić, w jaki sposób można zastosować ramy regulacyjne; oraz zapewnienie prawnej ostateczności płatności, która “pozostaje odrębna od ekonomicznej i umownej ostateczności”.

CBDC

Cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) nie prezentują zaś – zdaniem ekspertów BIS – tych samych „konfliktów interesów”, jakie są związane z stablecoinami. Dlatego autorzy raportu kończą go sugestią, że stablecoiny mogą być “eksperymentalną” propozycją, która wskazuje drogę do innowacji w ramach istniejącego systemu, a nie poza nim:

„(…) dzisiejsze stablecoiny również mogą ostatecznie ustąpić miejsca innym reformatorskim projektom. Może to obejmować solidne alternatywy wspierane przez państwa i nowe sposoby integracji pieniądza banku centralnego ponad granicami”.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here