Naga MarketsBankowość centralna w minionym tygodniu - podsumowanie.
źródło: fotolia.com

05.10.2013

W minionym tygodniu miały miejsce liczne wystąpienia publiczne person z banków centralnych. Przemawiali członkowie głosujący FOMC, szefowie banków w USA, EMU, Australii oraz Japonii, swoje posiedzenia miały rady polityczne ECB, RBA oraz BOJ. Po tych wszystkich wydarzeniach nazbierało się trochę informacji, które warto znać, choćby ogólnie. Zapraszam zatem na małe, weekendowe podsumowanie tych wydarzeń.

FOMC

W środę wieczorem (czasu polskiego) na konferencji “Community Banking in the 21st Century” przemawiał przewodniczący FOMC i prezes Fed – pan Ben Bernanke. W swoim przemówieniu na otwarcie konferencji Bernanke podkreślił znaczenie bankowości lokalnej dla życia i rozwoju lokalnych społeczności. Zaznaczył również jak ważne dla polityki monetarnej są badania i dane zbierane przez Fed, między innymi od lokalnych bankierów w każdym z 12 dystryktów. Nie padły natomiast żadne, aktualnie istotne stwierdzenia.

Link do tekstu…

Również pan Jerome Powell, członek głosujący FOMC, przemawiał na konferencji dotyczącej bankowości lokalnej. Mówił o wprowadzanych wprowadzanych kanałach komunikacji Fed z bankowością lokalną i konieczności tej komunikacji. Odniósł się również do wymagań, które ustawa Dodd-Frank nakłada na mniejsze, lokalne banki, a których implementację należy uważnie obserwować.

Link do tekstu…

Eric Rosengren, prezes Boston Fed, w przemówieniu podał powody swojego oporu przed rozpoczęciem zwijania na wrześniowym posiedzeniu FOMC. Mówi, że rozczarowały go przede wszystkim ostatnie dane ekonomiczne, które zmusiły go (i jego kolegów z komitetu) do obniżenia własnych prognoz PKB na ten i przyszły rok. Podkreślił również, że skomplikowana i trudna sytuacja budżetu federalnego niesie wiele zagrożeń dla gospodarki. Dodał również, że celem komitetu nie jest spełnianie oczekiwań Wall Street, a zapewnienie pełnego zatrudnienia na Main Street – jest to taka metafora odnosząca się do ogółu obywateli. Resengren zwraca uwagę także na poziom uczestnictwa siły roboczej w rynku pracy, który od lat stopniowo spada, przez co dane z rynku pracy mogą być niedoszacowane. Spadek w stopie uczestnictwa w rynku pracy wydaje się mieć charakter tymczasowy, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że osoby wykluczone z rynku pracy po jakimś czasie mogą już nań nie wrócić. Szef Boston Fed zauważa również, że tempo wzrostu gospodarczego w US, jest niższe od normy dla gospodarek wychodzących z kryzysu. Podsumowując, zdaniem Rosengren’a, dopóki gospodarka US nie przyspieszy i nie zaczną pojawiać się nowe miejsca pracy, trudno myśleć o zwijaniu QE.

Tekst przemówienia…

“Wszyscy uważają, iż największym problemem przyszłego szefa Fed, następcy Bena Bernanke, będzie zwinięcie QE i wyjście ze skupionych aktywów” – powiedział Narayana Kocherlakota, prezes Minneapolis Fed i jeden z gołębi utrzymujących, że przed rozpoczęciem zwijania powinien dać się zaobserwować trwały wzrost zatrudnienia – “(…) największym wyzwaniem będzie utrzymanie QE w czasie przedłużającego się spowolnienia, a kiedy wszyscy będą naciskali na zacieśnianie polityki monetarnej.”

Z kolei Jeffrey Lacker (Richmond Fed) przyznał, że poparłby zwijanie we wrześniu bez względu na to, czy doszłoby do “zamknięcia administracji” czy nie, uzasadniając, że decyzje w polityce monetarnej niekoniecznie muszą opierać się na polityce fiskalnej rządu.

Eurpean Central Bank

W ubiegłym tygodniu posiedzenie odbyła Rada Zarządzająca Europejskiego Banku Centralnego, po której odbyła się konferencja prasowa z prezesem Mario Draghi’m w roli głównej. Kluczowe aspekty polityki monetarnej pozostały niezmienione, a prezes brzmiał gołębio i bez polotu jak zwykle. Komentatorzy podkreślają wręcz, że jego postawa może wpłynąć negatywnie na postrzeganie EMU i wspólnej waluty przez inwestorów. Podczas konferencji, Mario Draghi zapewnił rynki, że ECB jest gotowe do działania, gdyby wystąpiły jakiekolwiek problemy z płynnością.

Bank of Japan powstrzymał się od jakichkolwiek ruchów na ostatnim posiedzeniu, w związku z poprawą w gospodarce oraz nastrojach przedsiębiorców. W dalszym ciągu program skupu aktywów o wartości 60-70 bilionów jenów rocznie będzie prowadzony, a średnia żywotność skupowanych obligacji rządowych (JGB) wynosiła będzie ok. 7 lat. Prezes BOJ, pan Haruhiko Kuroda, stwierdził, że gospodarka to żywy organizm i nie sposób go kontrolować. Natomiast BOJ będzie stale obserwował postępy gospodarcze i reagował adekwatnie na nowe okoliczności. Za istotny krok, prezes uznał podniesienie podatku od sprzedaży – przyznał, że najważniejsze obecnie jest zaufanie do stanu finansów publicznych. Do głównych źródeł ryzyka zaliczono w oświadczeniu: problem długu w Europie, możliwe bankructwo USA oraz problemy rynków wschodzących z przepływem kapitału. Według prognoz gospodarka Japonii skurczy się w pierwszej połowie przyszłego roku zanim zacznie odbijać. Jeden z członków rady monetarnej oświadczył niedawno w wywiadzie, że BOJ prawdopodobnie wstrzyma się z dalszymi działaniami stymulacyjnymi do drugiego kwartału 2014.

Treść oświadczenia…

 –

Reserve Bank of Australia pozostawił w tym tygodniu politykę monetarną na niezmienionym poziomie. Gubernator RBA, Glenn Stevens, po raz kolejny podkreślił, że australijska waluta osłabła od kwietnia i mimo korekty wciąż jest ok. 10% poniżej tamtego poziomu. Podobnie wzrost gospodarczy, znajduje się poniżej średniej z ostatnich lat. Ta sytuacja powinna się utrzymywać, ponieważ gospodarka dostosowuje się do niższych poziomów wydobycia. Warto dodać, że po zwycięskich wyborach Abott’a w sierpniu, wskaźniki nastrojów wśród konsumentów i przedsiębiorców znacząco się poprawiły.

Link do treści oświadczenia…

 

Zapraszam do dyskusji na temat bieżącej sytuacji, a także rynku walutowego, opcji binarnych i CFD na akcje na naszym FORUM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here