Naga MarketsBankowcy i nafciarze największymi przegranymi - WIG Górnictwo liderem wzrostów GPW w 2020Choć wydawać by się mogło, że rok 2020 bezsprzecznie należał do gamingu, to jednak WIG Games zajęło „dopiero” trzecie miejsce. Liderem na krajowym rynku okazał się indeks WIG Górnictwo, który w ciągu ostatniego roku zanotował wzrost o blisko 91%. Wynik ten jest nie tylko imponujący, ale i zaskakujący, szczególnie że o sektorze górniczym (przynajmniej w Polsce) mówi się przede wszystkim w kontekście wygaszania kopalni.

Z kolei drugie w tym zestawieniu budownictwo wymieniane było wśród branż bardziej dotkniętych pandemią aniżeli z niej czerpiących. Mimo wszystko to właśnie spółki z tej branży osiągnęły giełdowy sukces. Jednocześnie do największych przegranych roku zaliczyć należy m.in. WIG Banki, który zanotował blisko 30% stratę czy też WIG Paliwa, który zakończył rok ponad 20% na minusie.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Niepodważalnym liderem rankingu został indeks WIG Górnictwo z wynikiem 90,76%.
  • Wbrew pozorom WIG Games zajął dopiero. 3 miejsce, ustępując budownictwu.
  • Do największych rozczarować 2020 roku zaliczyć należy WIG Banki, WIG Paliwa i WIG Leki.
Bankowcy i nafciarze największymi przegranymi - WIG Górnictwo liderem wzrostów 2020.
Stopy zwrotów indeksów sektorowych w 2020 roku. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl

WIG Górnictwo i WIG budownictwo niespodziewanymi liderami, gaming „dopiero” trzeci.

Wszechobecny lock down gospodarczy, z którym niewątpliwie związany był rok 2020, niektóre branże doprowadził na skraj bankructwa, natomiast innym pozwolił na osiągniecie rekordowych przychodów. Wydawać by się mogło, że jednym z przegranych będzie sektor budownictwa, w końcu część projektów ze względu na obostrzenia musiała zostać wstrzymana czy też istniała realna groźba spadku popytu np. na mieszkania, jednak branża to (przynajmniej jeśli chodzi o wycenę giełdową) poradziło sobie bardzo dobrze.

Bankowcy i nafciarze największymi przegranymi - WIG Górnictwo liderem wzrostów 2020.
Indeks WIG Budownictwo w 2020 roku. Źródło: Stooq.pl

Warto w tym miejscu zauważyć, że bardzo branża ta zanotowała bardzo intensywny wzrost w ciągu ostatnich 2 miesięcy, co niewątpliwie powiązane jest m.in. z nową perspektywą budżetową czy też funduszem odbudowy. W tym samym czasie zajmujący drugie miejsce indeks WIG Games obciążony był m.in. bardzo kontrowersyjną premierą gry Cyberpunk2077, która przełożyła się na mocną przecenę CD projektu, który jest kluczową spółką w tym indeksie. W znacznej mierze dzięki temu finalnie drugie miejsce trafiło do budownictwa, a sektor gier musiał zadowolić się ostatnim miejscem podium.

Natomiast największym wygranym 2020 roku jest indeks WIG Górnictwo, który osiągnął stopę zwrotu za ostatni rok na poziomie 90,76%. Pozycja lidera może niewątpliwie zaskakiwać, bowiem wokół polskiego sektora górniczego niejednokrotnie zbierały się czarne chmury związane m.in. z polityką klimatyczną UE. Niemniej rosnące ceny surowców (takich jak miedź) przełożyły się finalnie na wzrost wyceny spółek takich jak KGHM, co pozwoliło indeksowi na zajęcie pierwszego miejsca w rankingu najbardziej zyskownych sektorów 2020 roku.

Niemniej ciekawie wygląda również sytuacja zaraz poza czołowym top 3. Na czwartym miejscu uplasował się WIG informatyka (+33,83%), który dosłownie o włos przegonił sWIG80 (+33,36%). Tak więc nie tylko “polscy giganci” IT, ale i również indeks zrzeszający małe spółki potrafił pokazać pazur.

Bankowcy i nafciarze największymi przegranymi 2020 roku.

Wśród największych przegranych 2020 roku bezsprzecznie należy wymienić WIG Banki, WIG Paliwa i WIG Leki. Fatalny rok w wykonaniu bankowców nie powinien być dla nikogo wielkim zaskoczeniem, biorąc pod uwagę 3-krotną obniżkę stóp procentowych, spadek akcji kredytowej, wzrost ryzyka kredytowego czy też dalsze deklaracje o potencjale do kolejnej obniżki stopy referencyjnej. Wszystkie te wydarzenia negatywnie odbiły się na giełdowych wycenach. Warto mieć również na uwadze niedawne wydarzenia związane z Idea Bankiem czy też wstrzymanie w roku 2020 wypłatę dywidendy przez KNF co jeszcze bardziej kreuje sytuacje sektora bankowego w ponurych barwach.

W przypadku WIG Paliwa negatywny wynik również w znacznej mierze związany jest z negatywnymi następstwami pandemii. Znaczący spadek popytu na paliwa doprowadził do zarówno do załamania cen ropy naftowej, jak i ograniczenia przychodów sprzedawców detalicznych. Jednakże pojawienie się szczepionki i potencjalny powrót do normalności może spowodować, że sektor ten powróci do łask w 2021 roku w nadziei na ponowny wzrost popytu na ropę, choć w oddali czai się ryzyko, że ponowny wzrost podaży zniweluje wzrost popytu.

Ostatnim z największych przegranych jest sektor WIG leki. W obecnych realiach może się to wydawać sporym zaskoczeniem, w końcu akurat w tym roku kwestie ochrony zdrowia zdominowały świat. Warto jednak pamiętać, że sektor ten osiągnął swoje szczyty w lipcu i od tamtego momentu znajduje się w trendzie spadkowym, dlatego też w dzisiejszym zestawieniu znajduję się na szarym końcu tabeli.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here