Naga Markets
SkyBridge Capital, Anthony Scaramucci

Anthony Scaramucci, słynny amerykański finansista, pojawił się na wydarzeniu Casper Lab Blockchain Hub, które odbyło się 16 stycznia w Szwajcarii. Podczas swojego wystąpienia poruszył temat upadku giełdy kryptowalut FTX i wypowiadał się w gorzkim tonie na temat jej założyciela, Sama Bankmana-Frieda.

Scaramucci krytykuje Bankmana-Frieda

Anthony Scaramucci to amerykański inwestor, finansista i partner zarządzający w SkyBridge Capital. W dniu 16 stycznia przemawiał podczas szczytu Casper Lab Blockchain Hub w szwajcarskim mieście Davos. W trakcie swojego wystąpienia podzielił się swoimi odczuciami wobec byłego dyrektora generalnego FTX, Sama Bankmana-Frieda.

Scaramucci nie krył zgorzknienia, które przychodzi mu na myśl w związku z ujawnionymi oszustwami, których dopuszczał się SBF. Amerykanin mówił o tym, że czuje się ”zdradzony” przez Bankmana-Frieda, z którym prywatnie utrzymywał przyjacielskie stosunki.

Muszę wam powiedzieć, że zdrada i oszustwo są złe na wielu różnych poziomach. Z pewnością zaszkodziły mi w reputacji, ale mówię tylko o trzewnej relacji z kimś – powiedział swoim słuchaczom, po czym dodał: – Jeśli ktoś tutaj czytał Inferno Dantego Alighieri, to wie, do czego przeznaczony jest dziewiąty krąg piekła […] To za zdradę przyjaciela, który mieszka z diabłem – dziewiąty krąg piekła na zamarzniętym jeziorze.

Co więcej, Scaramucci przybliżył odbiorcom swojej wypowiedzi szczegóły jego koneksji z Bankmanem-Friedem. Finalnie stwierdził, że czuje spory zawód, bowiem mocno ufał Bankmanowi i „pomylił się”.

Jestem znaną postacią, więc moje błędy są szalenie wyolbrzymiane, [to] całkowicie w porządku, ale nie zamierzam powstrzymywać się od podejmowania ryzyka – po czym dodał – Wierzyłem w to, że Sam był Markiem Zuckerbergiem kryptowalut, Nie sądziłem, że był Berniem Madoffem krypto.

Capital.com
 

Bossa

Scaramucci jednak podkreślił, że cała sytuacja z Bankmanem-Friedem nie wpłynęła na zmianę jego podejścia do ryzykownych inwestycji. Powiedział, że zbudował swoją karierę właśnie na podejmowaniu ryzyka, tak więc „prawdopodobnie popełni ten błąd ponownie”.

Tak samo jego wiara w kryptowaluty nie została wcale zachwiana. W swojej wypowiedzi podkreślił, że bankructwo FTX nie miało nic wspólnego z podstawową propozycją wartości technologii, która stoi za cyfrowymi aktywami.

Dlatego mamy właśnie blockchain i kryptowaluty, ponieważ staramy się stworzyć zdecentralizowaną sytuację, w której nie musimy się lubić ani ufać sobie nawzajem. […] Możemy dokonywać ze sobą transakcji w sposób, w którym technologia zasadniczo uświęca – podkreśla inwestor.

SkyBridge Capital i FTX

W dniu 13 stycznia założyciel SkyBridge Capital pojawił się w telewizji CNBC. W trakcie programu powiedział, że jego firma pracuje obecnie nad odkupieniem 30% udziałów, które we wrześniu zostały sprzedane giełdzie kryptowalut FTX.

Co jest paradoksalne, to fakt, że transakcja została sfinalizowana zaledwie dwa miesiące przed ogłoszeniem upadłości przez FTX. Scaramucci przekazał, że po omówieniu wszystkich szczegółów prawnych wykup udziałów prawdopodobnie dojdzie do skutku jeszcze w pierwszej połowie 2023 roku.

Co więcej, po zakończeniu transakcji Scaramucci nadal zamierza mieć pewne powiązania z FTX, a to za sprawą inwestycji, której dokonał na poczet amerykańskiego oddziału giełdy, gdy jej prezesem był wtedy Brett Harrison.

Zresztą, Harrison został wspomniany przez inwestora właśnie w trakcie jego wystąpienia w Davos w kontekście wspierania przyjaciół, którzy ucierpieli w wyniku bliskich powiązań z FTX.

Były prezes FTX US kilka dni temu opublikował wielowątkowy wpis na Twitterze, w którym wypunktował Bankmana-Frieda oskarżając go o zastraszanie i manipulacje pracowników. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Harrison złożył swoją rezygnację z funkcji prezesa amerykańskiego oddziału FTX we wrześniu 2022 roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBloober Team zatrzymany na oporze 21 zł – zapiski giełdowego spekulanta
Następny artykułPrognoza kursu funta: widmo recesji, wysoka inflacja i niski wzrost płac w Wielkiej Brytanii
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.