Naga MarketsPomimo, że od upadku Lehman Brothers i największego kryzysu światowego w XXI wieku minęło już 10 lat, niektóre sprawy powiązane z tamtymi wydarzeniami w dalszym ciągu nie są wyjaśnione i rozwiązane. Dopiero w tym roku udało się skazać dyrektorów dwóch dużych banków, którzy w szczycie kryzysu finansowego manipulowali stopą EURIBOR oferowaną przez Euro Interbank.


Zobacz również: Nieuczciwe zwolniony trader londyńskiego City wygrywa w sądzie

Sprawiedliwości stało się zadość

Sąd koronny w Southwark udowodnił winę Christianowi Bittarowi i Phillipowi Moryoussef, którzy w tamtym czasie byli dyrektorami Deutsche Bank oraz Barclays Bank. Szefowie dogadali się, aby przedstawić fałszywe dane EURIBOR w celu uzyskania korzyści finansowych dla banków, w których pracowali.

Mark Thompson, dyrektor biura poważnych nadużyć finansowych powiedział:

“Dzisiejszy wynik jest kulminacją sześcioletniego śledztwa w zakresie fałszowania stawek EURIBOR, dlatego chciałbym wyrazić uznanie dla ciężkiej pracy i determinacji naszego całego zespołu.”

Christian Bittar został skazany na pięć lat i cztery miesiące pozbawienia wolności. Został również zobowiązany do pokrycia kosztów procesu w kwocie 799 957 funtów oraz został wydany na niego nakaz konfiskaty w wysokości 2,5 miliona funtów.

Sędzia Gledhill QC skazując Bittara powiedział:

“Moim zdaniem powodem twojej nielegalnej działalności była przynajmniej częściowa satysfakcja z możliwości pokonania systemu poprzez manipulowanie stawką EURIBOR dla własnej przewagi handlowej. Oszustwo było nie do wykrycia przez tak wiele lat, aż do teraz. Handel instrumentami pochodnymi jest często uważany za formę obstawiania. Ty posunąłeś się krok dalej, jednak o krok za daleko.”

Phillipe Moryoussef został skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Rozprawę konfiskaty wyznaczono na 20 grudnia 2018 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułIchimoku Battle – bezpłatny webinar już jutro, 21 lipca!
Następny artykułPoranek z rynkami, 20 lipca
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here