Naga MarketsBankier z BoE pochlebnie o ujemnych stopach, "Dowody są zachęcające"Bank of England w tym roku nieuchronnie grawitował w kierunku stóp procentowych bliskich zera z uwagi na gospodarczą zapaść wywołaną pandemią koronawirusa. Jeden z członków Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii broni nie tylko tak niskich stóp, ale nawet tych ujemnych wskazując na ich pewne zalety.

  • Obecnie podstawowa stopa procentowa w UK wynosi 0,1%
  • Szef banku na ten moment nie przewiduje konieczności wprowadzenia ujemnych stóp procentowych
  • Niewykluczone jest jednak, że pogorszenie sytuacji gospodarczej wymusi taki krok

Wielka Brytania: trudna sytuacja gospodarcza

W zeszły wtorek szef Banku Anglii, Andrew Bailey zapowiedział, że nie ma potrzeby, aby stopy procentowe spadły do ujemnych wartości, choć stwierdził, że takie narzędzie jest dostępne do użycia przez brytyjski bank centralny. Bailey zaznaczył jednak, że to, że narzędzie jest dostępne, nie wskazuje na prawdopodobieństwo jego użycia.

Brytyjska gospodarka jest jednak w trudnej sytuacji, a załamanie gospodarcze rozpoczęte w marcu będzie miało swoje skutki przez lata. Wielka Brytania jest krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię w Europie z łączną liczbą zgonów zbliżającą się do 42 tys., co jest jednocześnie piątym wynikiem na świecie.

Nie jest wykluczone, że BoE skorzysta z możliwości sprowadzenia stóp procentowych do ujemnych wartości próbując rozruszać kulejącą gospodarkę. Wielu ekonomistów uważa jednak, że brytyjski bank centralny zwiększy swoją aktywność najpierw poprzez rozszerzenie programu skupu aktywów w następnych miesiącach.

Ujemne stopy procentowe? “Dowody są zachęcające”

Pojawiają się głosy ze strony Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii, które pochlebnie oceniają stosowanie negatywnych stóp procentowych w obliczu kontynuacji recesji. Członkini Komitetu, Silvana Tenreyro zauważa prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnego szoku w wyniku zakończenia programu wspierania zwolnionych pracowników w UK.

Jej zdaniem, możliwe jest także, że powszechnie zapowiadana gospodarcza poprawa i wydobycie kryzysu w kształcie V niestety nie będzie miało miejsca.

– Ogniska epidemii, które teraz zauważamy mogą prowadzić do lokalnych lockdownów i będą przeszkadzać w odbudowie w kształcie “V”. Innym czynnikiem, który może wpływać na “V” są bardzo słabe prognozy dotyczące sytuacji globalnej, z wieloma niepewnościami, szczególnie w obliczu drugiej fali pandemii, która już uderza w wiele państw. – stwierdziła w sobotę Silvana Tenreyro.

Członkini Komitetu Polityki Pieniężnej BoE wypowiedziała się także na temat możliwości obniżenia stóp procentowych do wartości ujemnych.

– Dowody ze stosowania stóp procentowych są zachęcające – stwierdziła Tenreyro.

– Banki dostosowały się dobrze: ich dochodowość wzrosła wraz ze negatywnymi stopami głównie z uwagi na to, że utrata wartości aktywów i rezerwy na straty spadły, a cena aktywów oraz aktywność wzrosły. dodała Tenreyro.

Plus500

Zobacz również: Emerging markets bardziej zyskowne niż rynki europejskie, twierdzi Citigroup

Kurs funta (GBP/USD) kończy tydzień na minusie

Kurs funta względem dolara w trakcie zeszłego tygodnia stracił łącznie 1,41% kończąc piątkową sesję na 1,27403 dol.

Bankier BoE pochlebnie o ujemnych stopach, "Dowody są zachęcające"
Notowania kursu funta. Źródło: tradingview.com

W ostatnich trzech sesjach kurs obronił wsparcie w okolicach 1,2700 dol. Jeszcze w piątek kurs testował także opór na 1,28000 dol., jednak próba ta zakończyła się niepowodzeniem.

Obecnie kluczowe dla kursu funta jest ponowne obronienie 1,2700 dol. Jeśli to nastąpi, zapewne sprawdzony zostanie opór na 1,2800 dol. i w przypadku jego przebicia zostanie otwarta droga do 1,28650 dol.

Jednak w przypadku pesymistycznego scenariusza, pola do spadków nie brakuje i możliwe jest zejście nawet do 1,25100 dol, a makroekonomiczne i geopolityczne sentymenty na ten moment nie nastrajają pozytywnie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here