Naga MarketsBanki w ramach mWIG40 mocno w górę: Millenium i mBank zyskiwały ponad 11%„Bycze” nastroje, na które wskazywała poniedziałkowa sesja w Europie i notowania kontraktów na amerykańskie indeksy, wczoraj w ciągu dnia zmalały, a kluczowe indeksy na Wall Street, pomimo pozytywnego otwarcia, w drugiej części sesji zniżkowały, aż finalnie znalazły się delikatnie poniżej kreski. Tymczasem wraz ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji względnie spada atrakcyjności rynku akcji. Dziś kończy się chińskie Święto Wiosny, a od jutra inwestorzy ze wschodu powrócą do handlu.

Akcje Millenium i mBank mocno w górę w ramach mWIG40

Z frontu walki z pandemią płyną kolejne informacje: Europejska Agencja Leków poinformowała o otrzymaniu wniosku o warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki firmy Johnson & Johnson, o ile firma dostarczy niezbędną dokumentację decyzja powinna być wydana do połowy marca. Szef brytyjskiej grupy zadaniowej ds. szczepionek Clive Dix prognozuje, że do sierpnia-września wszyscy pełnoletni mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą otrzymać dwie dawki szczepionki (do tej pory pierwszą dawkę otrzymało już 15,5 mln osób).

Te artykuły również Cię zainteresują
Po dłuższym okresie względnej słabości krajowych blue chipów – wczoraj odnotowaliśmy zmianę, podczas gdy zachodnie rynki rozwinięte nie radziły sobie najlepiej indeks WIG20 zyskał 1,5% i zakończył dzień powyżej okrągłego poziomu 2000 pkt. Bez dwóch zdań motorem wzrostu był sektor bankowy, który wzrósł o 6,5%. W gronie największych spółek najmocniej zyskał Alior Bank (+10,3%), niewiele mniej zyskał też Santander (+7,8%) i PKO BP (+6,5%) – wspomniany bank był również przedmiotem najintensywniejszego handlu, co potwierdza wartość obrotu sięgająca 183 mld zł.

Dodatkowo wzmożony handel na walorach PKO BP mogły wspierać nadchodzące wstępne wyniki, które już dzisiaj zostały opublikowane – bank w IV kw. 2020r. osiągnął 627 mln zł zysku netto wobec konsensusu zakładającego 612 mln zł, w ubiegłym roku wynik był nieco lepszy i wyniósł 723 mln zł. Dodatkowo PKO BP poinformował, że wpływ przewalutowania kredytów walutowych wg propozycji KNF wyniesie 6,1-6,7 mld zł.

Jeszcze wyższe stopy zwrotu odnotowały najmocniejsze walory w indeksie mWIG40 – Millennium wzrósł o 13,3%, a mBank o 11,8%. Ze względu na znaczny udział wspomnianych banków, wraz z ING rosnącym o 6,7%, indeks średnich spółek wzrósł aż o 3,2%. Wśród uzasadnień wzrostów sektora bankowego wymienia się m.in. najprawdopodobniej zbliżający się termin rozstrzygnięcia sprawy kredytów walutowych – możliwe, że sektor dotknie jakieś systemowe rozwiązanie. Wspierająco może działać również nieco wyższa od prognozowanej inflacja, która oddala scenariusz głębszego obniżenia stóp procentowych, czy  luzowanie obostrzeń gospodarczych – zmniejszające ryzyko upadłości przedsiębiorstw.

Adam Dudoń, Alior BankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here