Naga MarketsWiele mówi się w ostatnim czasie na temat regulacji rynku kryptowalut. Decydentom politycznym nie na ręke jest bowiem, że nie mają żadnej kontroli nad tym co dzieje się w przestrzeni aktywów cyfrowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że pojawienie się regulacji to tylko kwestia czasu. Pozostaje jedynie pytanie: jak będą one wyglądały? Komitet Bazylejski ds. Nadzoru Bankowego proponuje, aby banki posiadały w swoim bilansie zabezpieczenie w wysokości jednego dolara na każdego dolara w BTC.

Kryptowaluty zawitają do banków?

Komitet Bazylejski ds. Nadzoru Bankowego to założona w 1974 r. instytucja, w skład której wchodzą instytucja przedstawiciele Banków Centralnych oraz organów nadzoru finansowego z 27 państw świata.

Te artykuły również Cię zainteresują
Komitet stanowi forum współpracy państw członkowskich w zakresie nadzoru bankowego. Nie pełni on jednak funkcji instytucji nadzorczej, a jego wytyczne nie stanowią obowiązujących norm prawnych. Komitet formułuje jedynie standardy techniczne, wytyczne oraz rekomendacje w zakresie dobrych praktyk, oczekując, iż właściwe organy poszczególnych państw wdrożą je w formie aktów prawnych w sposób, który najlepiej odpowiada specyfice danego systemu.

W ocenie Komitetu, banki chcące rozszerzać swoją ofertę o rynek kryptowalut będą musiały sprostać najbardziej rygorystycznym wymaganiom, ponieważ cyfrowe aktywa są narzędziami do prania pieniędzy i stanowią zagrożenie dla szerszego rynku finansowego.

– Wzrost kryptowalut i powiązanych usług ma potencjał, aby wzbudzić obawy o stabilność finansową i zwiększyć ryzyko, na jakie narażone są banki – wskazuje Komitet Bazylejski dodając, że kapitał zabezpieczający powinien być wystarczający, by w razie konieczności w pełni zbilansować odpisy związane z ekspozycją na kryptowaluty bez narażania deponentów i innych starszych wierzycieli banków na stratę.

Komitet zaproponował “wagę ryzyka” na poziomie 1250 proc., która ma być stosowana do ekspozycji banku na BTC i inne kryptowaluty. Aktywa “ważone ryzykiem” to aktywa banku lub ekspozycje pozabilansowe ważone zgodnie z potencjalnym ryzykiem, na jakie narażony jest bank w przypadku, gdy sprawy pójdą źle.

Takie wyliczenie pomaga określić wymóg kapitałowy dla instytucji finansowej dla każdego składnika lub składników aktywów, które posiada. Oznaczałoby to, że banki musiałyby posiadać jednego dolara kapitału na każdego dolara w BTC, którego posiadają lub przechowują.

Wymagania kapitałowe mają być jednak różne dla różnych typów kryptowalut. Tokeny poparte lub powiązane z realnymi aktywami prawdopodobnie będą miały mniejszy wymóg kapitałowy.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq giełda | gpw pgnig | eurpln stooq | wp notowania | mercator kurs akcji | livechat notowania | notowania ropy naftowej | kurs dolara prognozy na najbliższe dni |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOferty Izostalu i Ferrum najkorzystniejsze w dwóch przetargach Gaz-Systemu
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) bez zmian po przedstawieniu ważnych danych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here