Naga MarketsNiebywała zmienność jaka zagościła w marcu na rynkach sprawiła, że traderzy w dużych bankach wielokrotnie przekraczali limity ryzyka. Mowa o trading deskach banków HSBC oraz BNP Paribas, gdzie w marcu limity wartości zagrożonej były przekraczane więcej razy niż przez ostatnich kilka lat, podczas których na rynkach panował względny spokój. Chociaż zwykle jest to karane, tym razem organy regulacyjne przymkną oko.

  • Banki HSBC i BNP Paribas przekroczyły razem limity 21 razy
  • Modele ryzyka nie sprawdziły się w obliczu pandemii
  • Regulatorzy wstrzymali się od nałożenia kar

Ponad 20 naruszeń limitów przez duże banki

Limity wartości zagrożonej są miarą stosowaną do obliczenia kwoty kapitału, która jest niezbędna na pokrycie potencjalnych strat. Właśnie te limity były przekraczane przez HSBC i BNP Paribas wielokrotnie w marcu, podczas okresu wysokiej zmienności. W przypadku brytyjskiego banku HSBC, próg zysków i strat naruszony został 12 razy, natomiast francuski BNP Paribas przekroczył limit 9 razy.

Regulatorzy dokładnie zbadali banki, w których doszło do naruszeń i tym razem wstrzymali się od nakładania kar, które zwykle występują w takich sytuacjach. Decyzje taką podjęto z uwagi na to, że modele ryzyka mogą szybko stać się przestarzałe w obliczu niespotykanej wcześniej pandemii.

Bank HSBC wyjaśnia, że spodziewał się około 2-3 przekroczeń limitów w całym roku. Jednak z uwagi na ruch cen metali szlachetnych w styczniu i w marcu wystąpiło aż 15 “wyjątków od weryfikacji historycznej”. W przypadku BNP wzrost ryzyka spowodowany był znacznym wzrostem zmienności na rynku akcji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here