Naga MarketsGetin NobleOstatnio głośna sprawa z 13 listopada nazwana potocznie mianem “afery KNF” nie przysłużyła się szczególnie dobrze Leszkowi Czarneckiemu – będącego większościowym udziałowcem Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank notowanym na parkiecie GPW. Spółka Getin Noble Bank od początku afery traci 45 procent co przekłada się na zmniejszenie wyceny rynkowej o około 200 mln zł. 


Jak pisaliśmy 13 listopada powołując się na doniesienia Gazety Wyborczej, Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln złotych. Rozwój ten sytuacji był błyskawiczny i jeszcze tego samego dnia media obeszła informacja o tym, że szef KNF miał podał się do dymisji.

Podczas wybuchu afery inwestorzy obserwowali akcje głównych spółek Leszka Czarneckiego – Idea Banku oraz Getin Noble Banku, które wraz z pierwszymi doniesieniami prasy zaczęły mocno spadać, głównie za pośrednictwem wpisania banków na listę ostrzeżeń przez Komisję Nadzoru Finansowego.

wykresGetin Noble Bank D1 19.11.2018
Getin Noble Bank D1 19.11.2018

Choć początkowo spadki na spółkach sięgały 10 – 18 procent, w chwili obecnej spadki na Getin Noble Bank sięgają już ponad 45 procent co przekłada się na utratę ponad 200 milionów zł, natomiast spadki Idea Banku sięgają w chwili obecnej ponad 24 procent.

Topniejące mocarstwo

Z godziny na godzinę akcje spółek bankowych Leszka Czarneckiego spadają i trudno przewidzieć, gdzie i przede wszystkim – czy spadek zostanie wyhamowany w obecnej sytuacji. Z minuty na minutę wyceny rynkowe obu głównych banków udziałowca większościowego spadają. Wpisanie banków na listę ostrzeżeń zdaje się jedynie pretekstem do dalej i coraz szybciej obniżających się cen akcji – ponieważ tendencja spadkowa na obu spółkach widoczna jest praktycznie od przełomu 2014 – 2015 roku. Do tej pory banki straciły znaczną większość cen akcji, gdzie w przypadku Getin Noble Banku ceny akcji z połowy roku 2015 przeceniły się z 11 zł do 0.29 zł za akcję.

W międzyczasie na światło dzienne znów zaczynają wychodzić wytykane przez Komisję Nadzoru Finansowego błędy biznesmena. Mowa m.in. o raporcie KNF, który wskazywał, że Idea Bank miała sprzedawać produkty finansowe GetBacku bez stosownego zezwolenia, co oczywiście łamało prawo ustawy regulującej sektor bankowy i funduszy inwestycyjnych.

Zaraz po kolejnych raportach KNF pisaliśmy – jak informowało RMF FM, w czwartek (14 listopada 2018 roku), że agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w celu zabezpieczenia dokumentacji. Wtedy również spółki Czarneckiego zaczęły tracić jeszcze szybciej.

Sprawy końca nie widać?

Cała sprawa zatacza coraz to większe kręgi a lista oskarżanych przez Leszka Czarneckiego powiększa się. Zdaje się jednak, że rozpoczęcie wydarzeń związanych z Komisją Nadzoru Finansowego nie wyszło Czarneckiemu na dobre, ponieważ jak wskazują szacunki – z obu banków wyparowało wraz ze spadkiem akcji około 260 milionów złotych.

Zobacz również: Afera KNF zatacza coraz szersze kręgi – Czarnecki oskarża kolejne osoby

Sytuacja wydaje się być napięta, ponieważ z dostępnych informacji wynika, że to nie koniec wydarzeń w związku ze sprawą a każde kolejne doniesienia medialne mogą spychać coraz dalej wykres banków na południe. Prawdopodobnie akcje Idea Banku oraz Getin Noble Banku są w tym momencie najbardziej obserwowanymi spółkami na rynku GPW.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here