Naga MarketsW lipcu pisaliśmy o tym, iż Wielka Brytania może stać się liderem w dziedzinie technologii blockchain – na co wskazywały analizy Big Innovation Cenre, Dag Global oraz Deep Knowledge Analytic – jednak ma to nastąpić dopiero w 2022 roku. W opublikowanym niedawno na łamach magazynu Forbes artykule, CEO Coinfirm, Paweł Kuskowski zadaje m.in. pytanie, dlaczego czekać na to aż 4 lata, skoro Wielka Brytania już dziś, pomimo zawirowań związanych z Brexitem, jest jednym z głównych graczy na światowych rynkach finansowych, z liberalną gospodarką rynkową, sensownymi regulacjami oraz zapałem do innowacyjności?

Potrzeba przyjaźni i proaktywnego podejścia

Paweł Kuskowski, CEO Coinfrim; źródło: www.youtube.com

Jako osoba bezpośrednio zaangażowana w brytyjski rynek nowych technologii, w tym poprzez udział w negocjacjach z przedstawicielami rządu, szef Coinfirm wydaje się być osobą kompetentną, by postawić to pytanie. Jego zdaniem brakującym elementem w równaniu, którego wynikiem byłby sukces tej branży w Wielkiej Brytanii są przyjazne relacje pomiędzy bankami a sektorem krypto. Podobnie twierdzą jego rozmówcy, zarówno z kręgów związanych z nowymi technologiami, instytucjami finansowymi, jak i regulatorami. Bez tego „kryptowaluty i blokchain nie będą w stanie przejść do mainstreamu.”

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak dodaje w dalszej części artykułu „To co powiem być może nie zabrzmi seksi, ale elementem, który może zespolić te dwie grypy jest zgodność regulacyjna (compliance).” Jego zdaniem instytucje działające w ramach tradycyjnych usług finansowych powinny docenić wysiłki czynione ostatnio przez podmioty z branży krypto w zakresie zarówno samoregulacji, jak i aktywnej współpracy z organami nadzoru finansowego. Przywołuje tutaj inicjatywę uruchomioną przez 7 spółek z branży kryptowalut, które utworzyły stowarzyszenie Crypto-UK. Głównym jej celem ma być promowanie najlepszych praktyk w tym sektorze.  W ramach swoich inicjatyw, wysłali oni propozycje do parlamentu, a także zaproponowali, by angielski regulator – FCA, był odpowiedzialny za licencjonowanie giełd kryptowalut i egzekwowanie wymogów regulacyjnych. Kuskowski uważa, iż podmioty z branży krypto, biorąc sprawy w swoje ręce w takich kwestiach jak AML (procedury dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy), zapobieganie oszustwom czy bezpieczeństwo, zmniejszają ryzyko przyszłych ingerencji ze strony organów regulacyjnych.

Zobacz również: Operacja Tidworth: FCA złapało 6 oszustów, oszukali inwestorów na prawie $3 mln

Banki powinny także zwrócić uwagę na fakt, iż podmioty z branży już odnoszą korzyści w związku z wykorzystywaniem technologii blockchain – która leży u podstaw kryptowalut. Należy do nich przede możliwość szybszego i bezpieczniejszego przechowywania oraz transfery wartości w postaci aktywów cyfrowych.  Kuskowski uważa, iż przyszłościowym rozwiązaniem jest „współpraca mająca na celu większe zrozumienie, a nie postawa ignorowania […].”

Kwestie regulacyjne

Kolejną ważnym elementem są prace nad zgodnością z regulacjami zarówno po stronie banków, jak i giełd kryptowalut, które, według Kuskowskiego, zaowocują „współpracą i innowacyjnością.” Banki mogą monitorować transakcje przychodzące i wychodzące w ramach giełd, zaś giełdy mieć wgląd w transakcje wewnętrzne pojawiające się systemach banku, czyli bieżące identyfikowanie działań o zwiększonym ryzyku oraz zarządzanie nimi. Jednak w tym celu obie strony muszą rozumieć w ramach jakich parametrów się poruszają, czyli w oparciu o twarde fakty.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

W opinii Kuskowskiego nieprawdziwym jest argumentacja wysuwana przez banki, jakoby giełdy same w sobie obarczone były zbyt dużym ryzykiem lub nie można było odpowiednio nadzorować relacji z nimi. W przypadkach, gdy działają one poza obszarem objętym stosownymi regulacjami, z pomocą mogą przyjść podmioty podobne do Coinfirm, które są w stanie dokonać analizy ryzka, określić np. jakie procedury AML są stosowane i przekazywać informacje w tym zakresie na rynek, a także podejmować działania, gdy – w wyniku analizy profilu giełdy, zapali się czerwona lampka.

Najlepiej, gdyby banki umożliwiły otwieranie rachunków w kryptowalutach

Zdanie CEO Coinfirm, optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby banki umożliwiły klientom otwieranie rachunków w kryptowalutach za pośrednictwem giełd, korzystając z posiadanego zaplecza w zakresie KYC (Know Your Customer), a jednocześnie podczepiając się pod dobrodziejstwa, jakie przynosi technologia rozproszonego rejestru w zakresie transparentności. Inna propozycja, to obniżenie wymogów związanych z KYC do poziomu poniżej 1000 USD – przez co, jego zdaniem, klienci porzuciliby praktykę otwierania kilku rachunków na raz lub nawet korzystania z usług mieszania środków pochodzących z legalnych źródeł, że środkami o wątpliwym pochodzeniu (tzw. tumbler). Dzięki temu osoby fizyczne i spółki operowałyby w ramach pojedynczych rachunków. Poprzez współpracę banków z giełdami możliwe byłoby wyeliminowanie praktyk tzw. smurfingu – czyli otwierania wielu rachunków w celu zachowania anonimowości. Jak wspomina Kuskowski, istnieje już odpowiednia technologia – analiza grafów pozwalająca powiązać ze sobą rachunki, które na pierwszy rzut oka nie mają za sobą nic wspólnego.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Dostęp do tego rodzaju systemów mogłyby uzyskać także organy regulacyjne – przez co można by uniknąć żmudnych procedur audytowych oraz reaktywnego systemu odpowiadania na nieprawidłowości. Kuskowski podmioty takie jak Coinfirm nazywa „pośrednikami w zakresu zgodności z regulacjami (compliance)” i mogłyby one przyczynić się do zwiększenia zakresu współpracy pomiędzy bankami a giełdami kryptowalut oraz umożliwić dostęp do regulacji jako takich.

Da nam przykład Japonia

Kuskowski jest dobrej myśli, jeśli chodzi o przyszłość brytyjskiego sektora krypto. Powołuje się na obrady „okrągłego stołu” zorganizowanego przez Grupę Roboczą ds. Aktywów Krypto (Cryptoassets Taskforce), które odbyły się w pod koniec lipca, gdzie oprócz osób z sektora nowych technologii, wzięli udział także przedstawiciele Banku Anglii, FCA, resortu skarbu, banków oraz uczelni wyższych. Podczas obrad mówiono o jednogłośnym podejściu, jakie Wieka Brytania powinna przyjąć wobec bitcoina, innych kryptowalut oraz technologii blockchain. Optymizmem napawa go spostrzeżenie, iż kraj ten zaczyna postrzegać aktywa krypto w kategoriach możliwości, jakie one stwarzają. Zaś jako przykład współdziałania pomiędzy polityką a światem regulacji oraz banków, wymienia Japonię. W kraju tym duże instytucje finansowe nie tylko emitują własne kryptowaluty, lecz także inwestują w giełdy kryptowalut – w zeszłym miesiącu uruchomiono w Japonii pierwszą na świecie tego typu giełdę należącą do banków.

Zobacz również: Japonia określa limit dźwigni dla giełd kryptowalutowych

Przemyślenia Kusakowskiego w ramach jego artykułu na łamach Forbesa można podsumować w dwóch zdaniach. Po pierwsze współpraca graczy na rynku finansowym z giełdami. Po drugie, jej podstawą mogą być odpowiednie systemy compliance.

Czym zajmuje się Coinfirm?

Jak przeczytamy na stronie internetowej, Coinfirm jest „podstawą dla bezpiecznej adopcji i akceptacji aktywów opartych o blockchain”, zaliczaną do jednych z najbardziej wpływowych podmiotów z tego sektora oraz tzw. regtech – nazwa, która powstała z połączenia angielskich słów „regulatory” oraz „technology” – czyli dziedzina zajmująca się rozwiązywaniem problemów natury regulacyjnej w branży finansowej przy pomocy innowacji technologicznych. Poniżej prezentujemy link do jednego z wystąpień Pawła Kuskowskiego, w którym przedstawia on profil działalności Coinfirm (materiał w języku angielskim).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here