Naga MarketsAdam Glapiński, NBPKryzys gospodarczy spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa zmusi decydentów politycznych na całym świecie do podjęcia radykalnych działań. Rządy i banki centralne wprowadziły szereg programów pomocowych mających na celu m.in. wsparcie utrzymania zatrudnienia. Podobne decyzje podjął także Narodowy Bank Polski. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie z wprowadzonych instrumentów są wykorzystywane.

Kredyty wekslowe okazały się niewypałem

Polska Agencja Prasowa wystosowała zapytanie do Narodowego Banku Polskiego w związku z kredytami wekslowymi, które miały wspierać kredytowanie firm. W odpowiedzi bank wskazał jednak, że do chwili obecnej nie zawarł on umowy z żadnym z banków ws. kredytu wekslowego, więc instrument ten nie jest wykorzystywany.

– Skorzystanie z instrumentu, jakim jest kredyt wekslowy, uzależnione jest od inicjatywy po stronie banków. Ponieważ do chwili obecnej nie została jeszcze zawarta umowa z żadnym z banków, kredyt wekslowy nie jest wykorzystywany – napisał NBP.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że argumentując konieczność wprowadzenia instrumentu umożliwiającego bankom pozyskanie środków z banku centralnego w formie kredytu wekslowego, NBP tłumaczył, iż jednym z głównych wyzwań gospodarczych w warunkach epidemii jest utrzymanie płynności przedsiębiorstw i ich zdolności do bieżących rozliczeń z innymi podmiotami (…) W warunkach bardzo wysokiej niepewności udostępnienie dodatkowego źródła finansowania może być czynnikiem wspierającym podaż kredytu dla firm.

Prezesi banków przekonują jednak, że sytuacja płynnościowa banków jest bardzo dobra i nie potrzebują dodatkowych instrumentów w tym zakresie, stąd też żaden z nich jak dotąd nie zawarł umowy z NBP ws. kredytu wekslowego.

Autor poleca także: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOT Logistics sprzedało spółkę zależną i flotę za 18,1 mln euro netto
Następny artykułKurs złotego (PLN): Oficjalne prognozy banków zakładają spadek wyceny złotego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here