Naga MarketsUSD/JPY wyprzedawane - wkrótce może przebić się przez chmurę. Trzymaj shorty do 95 - CommerzbankTego EBC raczej nie przewidziało… Obecny kierunek polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego skłania coraz większą ilość banków do zrezygnowania z trzymania gotówki na rachunkach na rzecz składowania jej w postaci materialnej. W końcu przecież – bankowe skarbce to najbezpieczniejsze miejsca na Ziemi.


Za grubymi, stalowymi drzwiami z całą pewnością gotówka banku wolna będzie od ujemnych stóp procentowych jakie wprowadzono na terenie strefy euro. Obecny poziom stopy depozytowej (-0,4%) skutecznie zniechęca do trzymania nadmiaru płynności na rachunkach EBC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sprawę pogarsza fakt, że niektóre z wielkich banków działających na terenie strefy, zmuszone są z mocy prawa do utrzymywania określonego poziomu rezerw obowiązkowych. Bundesbank wyliczył, że w samym tylko 2015 roku niemiecki sektor bankowy stracił 248 mln EUR w wyniku polityki EBC.

Nic dziwnego, że coraz większa grupa banków rozgląda się za tańszym, lecz wciąż bezpiecznym sposobem ulokowania nadmiaru gotówki. Jak donosi Financial Times powołując się na anonimowych informatorów, nad przesunięciem pieniędzy z rachunków EBC do bezpiecznego skarbca zastanawiał się Commerzbank. Koniec końców niemiecki kredytodawca zrezygnował (jak na razie) z tego pomysłu, lecz źródła FT podają, że było na prawdę blisko.

Ostatecznie, przechowywanie materialnej gotówki w skarbcu również wiąże się z odpowiednio wysokimi kosztami ubezpieczenia oraz wynajmu powierzchni. Sprawę utrudnia również decyzja o ustaniu emisji banknotów o nominale 500 EUR…

Niskie stopy procentowe to nie jedyny powód przez który cierpią europejskie banki. Również aktywnie prowadzony przez EBC program QE spowodował znaczne obniżenie się kosztów długu, przez co banki zarabiają mniej z racji zwiększonej liczby emisji obligacji przez przedsiębiorstwa poszukujące kapitału.

Commerzbank może nie być jedynym bankiem, który rozważał takie ograniczenie kosztów jakie ponoszone są w wyniku działań Europejskiego Banku Centralnego. Niektóre mniejsze banki z Bawarii również eksperymentowały przechowywaniem swojego kapitału w skarbcach. Jak na razie brakuje informacji, czy eksperyment się powiódł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here