Naga Marketsbudynek bis i logoBanki centralne wkrótce zaczną emitować własne cyfrowe waluty. Tak uważa przynajmniej Agustin Carstens, szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

Rozmawiając z Financial Times w niedzielę, Carstens powiedział, że BIS – który działa jak bank centralny dla banków centralnych – wspiera wysiłki banków centralnych w zakresie badań i rozwoju walut cyfrowych opartych na krajowych walutach fiducjarnych.

Wiele banków centralnych angażuje się w takie prace i „pracujemy nad tym, wspierając je”, powiedział Carstens.

Nowa era ekonomii

Według Carstensa:

„Może się zdarzyć, że wcześniej niż myślimy, zaistnieje taki rynek i musimy być w stanie zapewnić waluty cyfrowe banku centralnego”.

Skąd taki pomysł? Zapewne Carstens zauważa, co dzieje się na samym rynku. Wkrótce swoją kryptowalutę ma wyemitować Facebook. I to mimo kontrowersji, które projekt wzbudził w mediach, środowisku blockchaina czy przede wszystkim światku polityków oraz urzędników. Nic z tych czynników nie powstrzyma firmy Marka Zuckerberga. A przynajmniej wydaje się to wątpliwe…

Kontrowersje są zaś duże. Minister finansów Francji powiedział, że Libra powinna zostać dokładnie zbadana. Podobnie uważa gubernator Banku Anglii czy władze Fed-u. W Stanach Zjednoczonych kongresmenka Maxine Waters poprosiła Facebooka o wstrzymanie rozwoju sieci Libra do czasu przeprowadzenia analiz ze strony władz.

Banki centralne a kryptowaluty

BIS sam wymienił Facebooka w swoim najnowszym raporcie rocznym, wyrażając obawy, że inicjatywy takie jak Libra stanowią długoterminowe zagrożenie dla kontroli pieniędzy przez banki centralne:

„Organy regulacyjne muszą zapewnić równe szanse dla [rynku] dużych technologii i banków, biorąc pod uwagę szeroką bazę klientów dużych firm technologicznych, dostęp do informacji i szerokie modele biznesowe”.

Rozmawiając z FT, Carstens ponownie poruszył kwestię Facebooka.

„Problemem jest sposób wykorzystania waluty. Czy będą dostępne informacje lub dane, które mogą być wykorzystane w zapewnieniu kredytu i jak będzie chroniona prywatność danych?”

Czy narodowe kryptowaluty mają sens? Trudno na to dziś łatwo odpowiedzieć. Petro, które wyemitowała Wenezuela, jest niewypałem pod każdym względem. Nie zyskało akceptacji społecznej, nic nie wiadomo też o tym, że pomogło w omijaniu sankcji gospodarczych ze strony USA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here