Naga MarketsDruga z Ameryk na pewno nie ma powodów do obaw odnośnie podwyżek stóp FED?
Druga z Ameryk na pewno nie ma powodów do obaw odnośnie podwyżek stóp FED?

Przedstawiciele banków centralnych obu Ameryk na początku tego tygodnia spotkali się w nowojorskiej siedzibie Bloomberga, aby przedyskutować sprawę polityki monetarnej zachodniego świata finansów.


Podwyżka stóp FED głównym tematem

Jak można się spodziewać bardzo wiele uwagi poświęcono pierwszej podwyżce stóp procentowych FED od prawie dziewięciu lat – która najprawdopodobniej będzie miała miejsce w drugiej połowie 2015 roku. Decyzja ta odbije się bowiem nie tylko na gospodarce USA, ale również na gospodarkach rynków wschodzących. Przedstawiciele banków centralnych rozmawiali także o osunięciach cen na rynku ropy i o tym jak wpłynęło to na kondycję ekonomiczną ich państw.

Jak podaje Business Insider, załamanie notowań czarnego złota najsilniej uderzyło Kolumbijczyków oraz Kanadyjczyków będących jednymi z największych producentów w regionie. W przypadku Chile oraz Peru negatywne skutki nie są jeszcze tak silnie odczuwalne (chociaż może się to zmienić w kolejnych kwartach 2015).

Południowcy – w przeciwieństwie do Zachodu – nie boją się podwyżek stóp procentowych w USA

W momencie gdy banki centralne gospodarek zachodnich z niepokojem przyglądają się działaniom normalizacyjnym Rezerwy Federalnej i temu jak może to wpłynąć na rynki, to reprezentanci tych samych instytucji z Ameryki Południowej pozostają spokojni. Ogólny konsensus poniedziałkowego spotkania pokazał, że ich zdaniem podwyżka stóp nie będzie miała większego wpływu na gospodarki Ameryki Łacińskiej.

Zdaniem Panów Jose Dario Uribe (gubernator Banku Kolumbii) oraz Julio Verarde (prezydent Banku Rezerwy Centralnej Peru) stoją za tym trzy podstawowe czynniki:

#1 – Rynek już dawno dyskontował podwyżkę stóp procentowych – rynki od dłuższego czasu oczekują podwyżki stóp procentowych w USA. W związku z tym oficjalne rozpoczęcie procesu normalizacji nie odwróci notowań walut i obligacji do góry nogami.

#2 – Podwyżki stóp FEDu świadczą o silnej gospodarce amerykańskiej – co dla partnerów handlowych z Ameryki Południowej eksportującej sporo towarów do potężnego sąsiada jest bardzo dobrą wiadomością

#3 – Negatywne skutki wyższych stóp w USA zostaną częściowo zniwelowane przez luzowanie ilościowe w Europie (oraz Japonii) – nie możemy zapominać, że USA jak na razie jest osamotnione w swoich działaniach normalizacyjnych. Pozostałe duże gospodarki pozostają niezwykle „luźne” jeżeli chodzi o politykę monetarną.

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni z punktów, będący naprawdę ciekawym jednak często pomijanym w dyskusji spostrzeżeniem. Jeżeli okazałby się prawdą, to co czeka globalną gospodarkę kiedy Europa zakończy QE?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here