W tym tygodniu w odstępie nieco ponad 24 godzin Rezerwa Federalna, Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Centralny Norwegii i Bank Japonii zaktualizowały swoje polityki monetarne. Banki centralne są nastawione na utrzymanie bodźców, wspieranych również przez rządy. W związku z tym oczekuje się, że dolar amerykański pozostanie na trajektorii spadkowej w przyszłym roku, według ekspertów z MUFG banku.
- BoE rozszerzył system finansowania pożyczek dla MŚP i podkreślił elastyczność programu QE
- SNB nie zamierza zmieniać swojej strategii polityki pieniężnej
- Bank Centralny Norwegii był bardziej jastrzębi w porównaniu z ostatnim komunikatem
Kurs dolara ulegnie dalszej przecenie w 2021 roku – MUFG
Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił swojego stanowiska po zwiększeniu luzowania ilościowego o 150 mld GBP w listopadzie. Rozszerzył system finansowania pożyczek dla MŚP i podkreślił elastyczność programu QE pod względem tempa zakupów, które można dostosować w oparciu o wynik negocjacji handlowych między Wielką Brytanią, a UE.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Nie jest zaskakujące, że SNB ostro zareagował w komunikatach po swoim posiedzeniu, argumentując, że raport walutowy Departamentu Skarbu USA nie uwzględnia odpowiednio szczególnej sytuacji Szwajcarii. Zgadzamy się z tym i trudno jest stworzyć wiarygodne podstawy do wykazania, że działania SNB są ugruntowane w zdobywaniu przewagi konkurencyjnej poprzez manipulację walutą. Przekaz SNB był jasny – nie będzie zmiany w strategii polityki pieniężnej – napisano w raporcie.
Bank Centralny Norwegii był bardziej jastrzębi w porównaniu z ostatnim komunikatem. Zamierza podnieść swoją główną stopę procentową w pierwszej połowie 2022 r., wcześniej niż poprzedniej zakładano. Póki co stopy wynoszą zero procent i pozostaną na rekordowo niskim poziomie w przyszłym roku.
Bank Japonii ogłosił przedłużenie programów pożyczkowych o kolejne sześć miesięcy do września 2021 r., dostosowując jednocześnie warunki, aby uczynić je bardziej elastycznymi. Co jednak ważniejsze, BoJ zapowiedział pełną rewizję swojej polityki pieniężnej. Przegląd uwzględni dalsze skuteczne i trwałe łagodzenie polityki pieniężnej i ma zakończyć się szybko, do marca 2021 r.
– Postrzegamy to po części jako odzwierciedlenie możliwego wzrostu ryzyka aprecjacji jena na poziomie 100 w stosunku do dolara i oczekujemy tego w przyszłym roku . BoJ ma spróbować przeciwdziałać temu dezinflacyjnemu ruchowi walutowemu – dodano.
– Zapowiedzi z tego tygodnia z pewnością wzmacniają perspektywy luźnych warunków monetarnych i korzystnych wyników aktywów ryzykownych, które pod przewodnictwem Fed utrzymają dolara na ścieżce dalszego osłabienia – podsumowano.

Zobacz również:
- Coinbase wejdzie na giełdę? Zaskakujący wniosek do SEC
- Fed: stopy bliskie zera do 2023 r. PKB w 2020 r. wyniesie nieco ponad 2%
- S&P 500 pozostanie w tyle, dalsza słabość dolara – prognozy na 2021 r.