Naga MarketsCena złota spadła pod 1900 USD. Banki centralne sprzedają złoto z powodu koronawirusaJeszcze do niedawna, banki centralne na świecie skupiały się raczej na zakupach złota do swoich rezerw. Teraz jednak, niektóre z nich decydują się na sprzedaż kruszcu, którego ceny znajdują się na rekordowych maksimach. Pieniądze z tych operacji maja pomóc w łagodzeniu ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa.

  • Sprzedaż netto złota w III kw. wyniosła 12,1 tony
  • Najwięcej sprzedawał Uzbekistan, Turcja i Rosja
  • Wczoraj cena złota (XAU/USD) spadła pod poziom 1900 dolarów za uncję

Pierwsza sprzedaż złota po latach zakupów

Sprzedaż netto wyniosła w trzecim kwartale 12,1 tony złota. Dla porównania, rok wcześniej w tym samym okresie miały miejsce zakupy na poziomie niemal 142 ton, podaje raport World Gold Council. Sprzedaż była napędzana przez Uzbekistan i Turcję, także rosyjski bank centralny odnotował pierwszą kwartalną sprzedaż od 13 lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Chociaż napływy do funduszy giełdowych przyczyniły się do wzrostu złota w 2020 r., zakupy banków centralnych pomogły umacniać ceny w ostatnich latach. Bank Citigroup  zeszłym miesiącu prognozował, że ​​popyt banków centralnych odbije się w 2021 roku, po spowolnieniu w tym roku od niemal rekordowych zakupów zarówno w 2018, jak i 2019.

– Nic dziwnego, że w takich okolicznościach banki mogą sięgać do swoich rezerw złota. Praktycznie cała sprzedaż pochodzi od banków, które kupują ze źródeł krajowych, korzystając z wysokiej ceny złota w czasie, gdy są one obciążone podatkowo – powiedziała Louise Street, główny analityk World Gold Council.

Cena złota spadła o 1,6 proc.

Notowania złota na rynku spot spadły wczoraj o 1,6 proc. Tym samym XAU/USD na koniec na koniec ponownie znalazło się pod poziomem 1900 dolarów za uncję.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

Kluczowe wsparcie na tym instrumencie wypada teraz w okolicach poziomu 1860 dolarów za uncję.

Autor poleca również:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here