Naga MarketsW połowie stycznia informowaliśmy, iż banki centralne masowo skupują złoto z rynku w celu dywersyfikacji swoich aktywów. Można powiedzieć, iż coś dużego dzieje się obecnie na tym rynku, a nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w bankach centralnych gospodarek wschodzących.


Wśród kupujących są przede wszystkim kraje wschodzące

Ostatni rok był zdecydowanie przełomem w wielkości oficjalnych zakupów złota, ponieważ banki centralne dodały do ​​swoich portfeli łącznie 651,5 ton złotego kruszcu o wartości przeszło 27 miliarda dolarów (zgodnie z analizą World Gold Council). To nie tylko ogromny wzrost aż o 74 procent w porównaniu z rokiem 2017, ale także najbardziej rekordowy od 1971 r., kiedy to prezydent USA Richard Nixon oficjalnie zniósł parytet złota. Tylko w ostatnim kwartale 2018 r. banki zakupiły aż 195 ton i są nabywcami netto żółtego metalu od 2010 roku, starając się zdywersyfikować swoje rezerwy z dala od dolara amerykańskiego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Większość banków centralnych z krajów rozwiniętych ma już spore zapasy złota względem swoich całkowitych rezerw, więc popyt jest prawie wyłącznie z rynków wschodzących. Wśród największych nabywców w ubiegłym roku znalazły się Rosja, Turcja i Kazachstan, a także Chiny, które zwiększyły swoje rezerwy złotego po raz pierwszy od 2016 roku. Tymczasem Węgry, Polska czy Indie zdecydowały się na zakup po raz pierwszy w tym stuleciu.

Kurs złota (XAU/USD) silnie wzrasta. Cel 1400 USD w zasięgu ręki?

Notowania XAU/USD pozostają w silnym trendzie wzrostowym. Cena obecnie oscyluje nad poziomem 1300 USD, jednak wiele wskazuje, iż sprzyjające fundamenty oraz impet ceny powinien wywindować cenę w okolice zeszłorocznych szczytów 1365 USD. Jeśli doszłoby do przebicia tego poziomu droga do 1400 USD będzie otwarta. Z drugiej strony najbliższe wsparcie stanowi poziom 1277 USD, gdzie utworzyła się silna konfluencja złożona z czterech dołków.

Zobacz również: Złoto – początek korekty okazją do kupna?

Banki centralne skupują najwięcej złota od ponad 40 latConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here