Naga MarketseuroEkonomiści ankietowani przez Bloomberga oczekują, że Europejski Bank Centralny przedłuży swoją fazę szybszego skupu obligacji do lata, aby zapewnić, że odbicie gospodarcze po blokadach spowodowanych koronawirusem przekształci się w trwałe ożywienie.

Gospodarka wychodzi z kryzysu 

Dynamika szczepień w Europie znacznie nabrała tempa po wczesnych potknięciach, pozwalając rządom na stopniowe łagodzenie ograniczeń dotyczących restauracji, podróży i innych działań. Ostatnie wskaźniki ekonomiczne sygnalizują, że gospodarka zaczyna wychodzić z pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Trzy czwarte ankietowanych ekonomistów spodziewa się, że nowe prognozy gospodarcze pokażą szybszy wzrost w tym roku. Zdecydowana większość twierdzi również, że prognozy inflacji na lata 2021 i 2022 zostaną skorygowane w górę.

– Na szczęście dla EBC, posiedzenie odbywa się na tyle wcześnie, że wciąż wskazuje na wątpliwości i ryzyka dla perspektyw gospodarczych, co uzasadnia stanowisko ‘jest za wcześnie na wycofywanie jakichkolwiek bodźców’ – powiedział Carsten Brzeski, ekonomista ING dodając, że takie stanowisko będzie bardzo trudno utrzymać po lecie.

Mimo to, obecnie większość ekonomistów oczekuje, że EBC będzie kupował obligacje o wartości około 20 mld euro (24,4 mld dolarów) tygodniowo do września, a następnie zwolni tempo. W ich ocenie, wart 1,85 biliona euro program zakończy się w marcu 2022 roku, a więc tak jak jest to obecnie planowane.

Przypomnijmy, że bank centralny przyspieszył zakupy w marcu, aby utrzymać korzystne warunki finansowania dla firm, gospodarstw domowych i rządów w całej strefie euro. Przed posiedzeniem 10 czerwca, decydenci odpierają zarzuty, że wycofają się z zakupów, gdy rządy złagodzą ograniczenia w życiu publicznym.

Ekonomiści zwracają uwagę, że w obliczu rosnącej presji cenowej na całym świecie, inwestorzy uważnie przyglądają się sygnałom, że banki centralne są gotowe ograniczyć “powódź płynności”, którą uwolniły podczas pandemii. Inflacja w strefie euro przyspieszyła w zeszłym miesiącu do 2%, a więc powyżej celu EBC, choć większość ekonomistów i urzędników twierdzi, że jest to zjawisko przejściowe, które wkrótce zaniknie.

– Wydaje się, że to nie jest czas dla jastrzębi, aby kłócić się o więcej skupu obligacji. Bloomberg Economics spodziewa się, że decydenci zdecydują się na kolejne trzy miesiące ‘znacząco wyższych’ zakupów w ramach Pandemic Emergency Purchase Program – przyznał David Powell, ekonomista Bloomberga.

invest

Joerg Angele, ekonomista Bantleon Bank ocenia, że prezes EBC Christine Lagarde podkreśli, że negatywne skutki pandemii dla gospodarki, a tym samym dla inflacji, są nadal znaczące. Jednak jeśli chodzi o komunikację, to posiedzenie EBC będzie jednym z najbardziej podchwytliwych w ostatnich kwartałach.

Jednym z czynników komplikujących jest fakt, że zakupy obligacji są zazwyczaj mniejsze w okresie letnim, kiedy płynność rynkowa się rozrzedza. Innym jest fakt, że perspektywy gospodarcze wyglądają lepiej, co sprawia, że trudno jest uniknąć debaty na temat zmiany polityki przez dłuższy czas.

– EBC może wykorzystać fakt, że zbliżamy się do spokojniejszych miesięcy letnich, aby usprawiedliwić nieco wolniejsze tempo – powiedział Bas van Geffen, ekonomista Rabobanku.

Kurs euro przełamał dwa istotne wsparcia 

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro osunął się wczoraj poniżej linii tendencji wzrostowej. Pokonał on także horyzontalne wsparcie w wysokości 1,2170 USD, co w naturalny sposób może otwierać drogę do dalszych spadków kursu euro nawet w okolice 1,1980 USD.

Weź udział w bezpłatnym webinarze i rozpocznij swoją przygodę z inwestowaniem

EURUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig akcje | dax 30 | kurs usd | jen kurs | euro/usd | cena kryptowalut | kurs franka | analiza bitcoin |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro (EUR/USD) złamał ważne wsparcie przy 1,2130
Następny artykułBitcoin zużywa ogrom energii. Rynek byka BTC może dobiec końca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here