Naga MarketsPłonący banknot trzymany w dłoniNa spadek udziału dolara w światowych rezerwach banków centralnych w ostatnim czasie prawdopodobnie miały wpływ posunięcia administracji Trumpa wobec Rosji, jak wynika z raportu Goldman Sachs (GS).


Rosja rezygnuje z dolara jako waluty rezerw?

Bank Centralny Rosji sprzedał ponoć około 85 ze 150 miliardów dolarów w amerykańskich aktywach po tym, jak w kwietniu Amerykanie nałożyli sankcje na rosyjskich biznesmenów i urzędników państwowych, powiedział Zach Pandl, współprzewodniczący zespołu ds. globalnej strategii walutowej i strategii rynków wschodzących GS.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prezydent Donald Trump podkreślił wykorzystanie jednostronnych podwyżek stawek celnych i sankcji w dyplomacji międzynarodowej, dotyczących szeregu państw od Chin po Iran. Podczas gdy próby Rosji polegające na odcięciu się od USD mogą zakończyć się fiaskiem, to jednak pokazują ryzyko odwrócenia się od waluty amerykańskiej innych gospodarek, która pozostaje dominującą dewizą rezerwową pomimo narastających sankcji nakładanych przez mocarstwo.

“Centralny Bank Rosji prawdopodobnie sprzedał dużą część swoich aktywów denominowanych w dolarach i być może wszystkie papiery wartościowe w posiadaniu amerykańskich powierników przenosząc środki na papiery dłużne denominowane w euro i japońskim jenie”, napisał Pandl. “Oznaczałoby to spadek udziału rezerw dolarowych o ponad połowę w ciągu kwartału”.

“Mówiłem już o sankcjach: są one nielegalne, podważają wszystkie zasady globalnego handlu i zasady zatwierdzone przez decyzje ONZ, w których jednostronne środki przymusu ekonomicznego są niezgodne z prawem” – Sergiej Ławrow, Rosyjski minister spraw zagranicznych, komentował zachowanie USA już w sierpniu  “Jestem przekonany, że tak gwałtowne nadużycie roli dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej doprowadzi do jego osłabienia, upadku i coraz więcej państw będzie chciało uwolnić się od dolara polegając na bardziej wiarygodnych partnerach z punktu widzenia wykorzystywanych przez nich walut“.

Dolar nadal dominuje, jego udział jednak spada

Udział dolara w światowych rezerwach banków centralnych spadł do 62,3 proc. w drugim kwartale bieżącego roku, podczas gdy udziały w euro, jenach i juan wzrosły, jak wynika z obliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego we wrześniu.

Rezerwy banków centralnych w USD
Rezerwy dolarowe w bankach centralnych znalazły się na 5-letnich dołkach. Źródło: Bloomberg

“Ryzyko sankcji wydaje się wyjaśniać znaczną część obserwowanego spadku” – napisał Pandl. “Udział dolara w aktywach rezerwowych mógłby ulec dalszemu zmniejszeniu, gdyby z czasem inni posiadacze dużych rezerw dokonywali podobnych zmian jak Centralny Bank Rosji”.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak dolar stał się światową walutą, jaki udział miało w tym porozumienie z Bretton Woods oraz MFW, zapoznaj się z treścią osobnego artykułu obszernie wyjaśniającego zagadnienie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here