Naga Marketsdraghi
Martio Draghi, Prezes EBC

W trakcie czwartkowej sesji nie poznamy zbyt wielu istotnych publikacji makroekonomicznych. Tym, co przykuwa uwagę inwestorów jest z pewnością zaplanowana na godz. 13:45 decyzja monetarna Europejskiego Banku Centralnego. Mimo, że rynkowy konsensus zakłada utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, to biorąc pod uwagę ostatnie dane wskazujące na zbliżające się, globalne spowolnienie gospodarcze, niezwykle interesujące może okazać się to, co znajdzie się w treści oświadczenia dot. polityki pieniężnej EBC.


RBA obniża stopy procentowe, Fed zmienia retorykę

Biorąc pod uwagę światowych odpowiedników EBC, warto przypomnieć, że Bank Rezerw Australii podjął w miniony wtorek pierwszą od trzech lat decyzję o obniżce stóp procentowych. W coraz bardziej gołębim tonie prezentuje się także polityka monetarna Rezerwy Federalnej. Szef Fed, Jerome Powell bowiem ostatnio zmienił nieco swoje podejście, które odnośnie decyzji stóp procentowych nakazywało zachować “cierpliwość”. Obecnie przychyla się do reagowania “stosownie” do presji handlowej, a ta nasila oczekiwania dot. obniżki stóp procentowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
EBC pójdzie w ślady RBA?

EBC oczekuje obecnie natomiast, że stopy procentowe utrzymają się na rekordowo niskich poziomach przynajmniej do końca bieżącego roku. Ekonomiści nie widzą jednak szans nawet na krótkoterminowy wzrost stóp procentowych, a inwestorzy stawiają na to, że następnym ruchem będzie kolejna obniżka w 2020 roku.

W przeciwieństwie do Rezerwy Federalnej i Banku Anglii, stopy procentowe EBC nadal utrzymują się na rekordowo niskich poziomach. Co gorsza, ich dalsza obniżka wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. Mario Draghi obiecał bowiem niedawno, że sprawdzi, czy banki potrzebują jakiejś ulgi – na przykład zwalniając niektóre depozyty z opłaty, tak jak robi to Szwajcarski Bank Narodowy. Mimo, że inni członkowie EBC nie byli w tej kwestii zbyt entuzjastycznie nastawieni, to jednak może być to sygnał, iż cięcia stóp procentowych są poważnie dyskutowane.

EBC wznowi QE?

Pojawiają się także pogłoski wskazujące, że Europejski Bank Centralny wznowi od stycznia 2020 roku program QE. Przypomnijmy, że EBC kupił od 2015 r. do końca 2018 r. 2,6 bln euro długu państwowego, obligacji zabezpieczonych, obligacji korporacyjnych i papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami. Wznowienie programu prawdopodobnie wymagałoby od instytucji złagodzenia niektórych narzuconych przez siebie limitów na to, ile długu mogłaby kupić.

Kurs euro pod presją podaży

Kur euro od ponad roku (od początku maja 2018 r.) porusza się w trendzie horyzontalnym, wewnątrz którego niedawno powstała nieco mniejsza konsolidacja. Jej dolne i górne ograniczenia znajdują się kolejno w okolicy 4,27 zł i 4,3150 zł. W ostatnim czasie kurs euro znajdywał się jednak pod presją podaży, co doprowadziło do jego spadków aż w rejon w/w wsparcia. Być może dzisiejsza decyzja monetarna EBC przyczyni się do ponownego odrzucenia, bądź trwałego pokonania tego poziomu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro nie był tak wysoko od 2 miesięcy. Dolar jednak wygrywa
Następny artykułBinance wyemituje serię stablecoinów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here