Naga Markets



Inwestorzy indywidualni często zastanawiają się dlaczego akurat jedne waluty mocno zyskują, a inne wręcz przeciwnie. Oczywiście zdają sobie sprawę, że za 80% dziennego obrotu odpowiada 10 największych banków komercyjnych. Jednak główne pytanie brzmi: co powoduje, że te ogromne instytucje akurat inwestują w dolara amerykańskiego, a nie przykładowo w europejską walutę. Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Za deprecjację bądź aprecjację walut odpowiada polityka monetarna banków centralnych. To ich działania powodują, że waluty stają się atrakcyjne dla inwestorów, bądź wręcz odwrotnie. Ostatnie działania Systemu Rezerwy Federalnej mające na celu normalizowanie polityki pieniężnej, dodajmy jako pierwszy większy bank centralny, umocniły znacząco dolara amerykańskiego. Z kolei innym głównym bankom obecnie nie zależy na wzmacnianiu swoich walut, gdyż w ten sposób poprawiają konkurencyjność swojego eksportu i „importują inflację”. Właśnie problem wzrostu cen jest główną bolączką krajów rozwiniętych, ale również rozwijających się. FED jest bankiem centralnym, który bardziej zwraca uwagę na sytuację gospodarczą, w tym głównie rynek pracy, niż wskaźniki inflacyjne. Owe rozbieżności w politykach pieniężnych spowodowały, że obserwujemy obecnie silne trendy na parach z dolarem amerykańskim. Dopóki te rozbieżności będą duże, dopóty trend na amerykańskiej walucie będzie zachowany.

W specjalnym cyklu szkoleń „Banki Centralne Kreują Trendy” Marcin Kiepas specjalista z kilkunastoletnim doświadczeniem wytłumaczy jak zauważyć zmianę w kursie polityki pieniężnej danego banku centralnego i przede wszystkim jak tę wiedzę wykorzystać na rynku finansowym.

Te artykuły również Cię zainteresują




Zapraszamy na bezpłatne szkolenia poświęcone bankom centralnym. Pierwsze spotkanie odbędzie się dziś o 18:00 i poświęcone będzie Systemowi Rezerwy Federalnej. Rejestracji można dokonać na tej stronie.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here