Wybuch pandemii koronawirusa zmusił decydentów politycznych do natychmiastowego podjęcia radykalnych działań. Chcąc w jakikolwiek sposób zminimalizować gospodarcze skutki kryzysu, przedstawiciele większości banków centralnych na świecie obniżyli swoje stopy proc. i wprowadzili szereg programów pomocowych. Jednym z nich był skup obligacji za dodrukowane w tym celu pieniądze.
- Banki centralne dodrukowują USD
- Kurs dolara spada niemal nieprzerwanie od połowy marca br.
- Indeks dolara osunął się o 12,07 proc.
- Dolar amerykański będzie spadał aż do połowy 2022 r.
Banki centralne nie zaprzestaną drukować dolara
Analitycy Morgan Stanley przewidują, że mimo stopniowego wygasania pandemii i powrotu światowej gospodarki do stanu sprzed kryzysu, rok 2021 przyniesie kolejny zastrzyk płynności.
Te artykuły również Cię zainteresują
Eksperci spodziewają się, że banki centralne grupy G10 wydrukują w przyszłym roku 1,8 biliona dolarów, za które skupione zostaną rządowe obligacje. Warto zwrócić uwagę, że to ponad dwa razy więcej niż w jakimkolwiek innym roku przed pandemią.
Kurs dolara spadnie jeszcze niżej
Równocześnie wskazują oni, że tak znaczny dodruk dolara może przyczynić się do jego dalszej deprecjacji w stosunku do głównych walut.
– W przyszłym roku dolar musi jeszcze bardziej obniżyć się w stosunku do wielu walut G10 i rynków wschodzących, a najbezpieczniejsza ze wszystkich inwestycji – amerykańskie obligacje skarbowe – będą miały trudności z wiązaniem końca z końcem – wskazali analitycy Morgan Stanley.
Spoglądając na notowania indeksu DXY śledzącego siłę dolara amerykańskiego wobec koszyka wybranych walut zauważymy, że jego wartości osunęła się w poniedziałek o poranku o 0,46 proc. powiększając w ten sposób zasięg trwającej od połowy marca br. deprecjacji do 12,07 proc. Na uwagę zasługuje fakt, iż indeks dolara znajduje się obecnie na najniższym poziomie o drugiej połowy kwietnia 2018 r.
Zdaniem wielu ekonomistów, w najbliższym czasie kurs dolara może osunąć się jednak jeszcze niżej. Analitycy walutowi Societe Generale oczekują, że w 2021 roku indeks DXY osiągnie wartość 86,30 co byłoby najniższym poziomem od października 2014 r., bądź nawet 81,76 co byłoby najniższą wartością od sierpnia 2014 r.
Zdanie to podzielają także ekonomiści z Westpac, którzy w zaktualizowanej prognozie rozszerzyli skalę spadku dolara do 5 proc. z 2 proc. wskazywanych poprzednio. W ich ocenie, indeks DXY mógłby usunąć się do połowy 2022 r. do poziomu 86,8.
Eksperci z Morgan Stanley przewidują, że na słabości dolara amerykańskiego zyskać może w przyszłym roku złoto. Nie wskazują przy tym jednak konkretnych poziomów, do których mogłaby wzrosnąć cena kruszcu.
Autor poleca również:
- Bank Rezerw Australii rozszerzy QE o kolejne 100 mld AUD – uważa Westpac
- EBC coraz mniej nastawia się na cel inflacyjny przez pandemiczny kryzys
- Cena złota w dół w obliczu informacji o rozpoczęciu szczepień w USA
Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.
Plan spotkania:
- Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
- Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
- Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień
Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!
Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem
Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy”
Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.