Naga Markets

Słaba sesja giełdowa w wykonaniu spółek budowlanych. Akcje Budimex, Atal i Dom Development w dółŚrodowa sesja giełdowa na GPW przebiega pod znakiem niedźwiedzia. Zdecydowana większość spółek odnotowuje spadki. Największe polskie indeksy WIG oraz WIG20 tracą na wartości około 1,5%. Pesymistyczne nastroje dotknęły również przedsiębiorstwa związane z branżą budowlaną oraz deweloperską, deprecjonują między innymi akcje Budimex (GPW: BDX), Atal (GPW: 1AT) i Dom Development (GPW:DOM).

  • Aktualna sesja giełdowa z pewnością nie może zostać zaliczona do udanych przez wiele spółek notowanych na warszawskim parkiecie
  • Główny przedstawiciel indeksu sektorowego WIG-BUDOWNICTWO – Budimex traci na wartości około 1%
  • Również takie przedsiębiorstwa jak: Mirbud, Erbud, Dom Development czy Atal odnotowują spadki
  • Kursy wskazanych spółek deprecjonują w okolicach 1,5%-2%

Budimex SA spada po odcięciu dywidendy

18 maja 2023 r. spółka podała w komunikacie, iż ZWZ Budimeksu zdecydowało o wypłacie dywidendy za 2022 r. w wysokości 17,99 zł brutto na jedną akcję. Na dywidendę trafi łącznie 459,3 mln zł.Termin wypłaty dywidendy został ustalony na 5 czerwca 2023 r. Dzień dywidendy to 25 maja, w związku z tym podczas panującej sesji giełdowej mieliśmy do czynienia z odcięciem dywidendy, co widoczne jest na wykresie spółki.

Od końca lutego 2023 r. spółka znajduje się w trendzie wzrostowym, który zatrzymał się na oporze 370 zł. Środowe spadki kursu, oscylujące wokół 1%, wraz z odcięciem dywidendy spowodowały, iż aktualnie notowania Budimex znajdują się w okolicach 338 zł za akcję.

BDX_2023-05-24_14-01-52
Notowania Budimex. Źródło: Tradingview.com

Na początku maja 2023 r. notowania Budimex ustanowiły swoje historyczne szczyty na poziomie 373 zł za pojedynczą akcję. W takiej sytuacji pewna korekta jest czymś jak najbardziej naturalnym. Wydaje się, iż rynkowy optymizm na spółce Budimex w najbliższym czasie nie powinien opaść.

W tej sytuacji nie można mówić o odwróceniu się trendu na spadkowy. Dopiero istotne przełamania z góry poziomu 320 zł mogłoby świadczyć o początku ewentualnej bessy. Aktualnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się jednak utrzymanie notowań w przedziale 330 zł – 350 zł.

Słaba sesja giełdowa w wykonaniu spółek budowlanych

Budimex nie jest jedyną spółką z sektora budowlano-deweloperskiego, która odnotowuje straty podczas panującej sesji. Takie przedsiębiorstwa jak: Mirbud SA (GPW: MRB), Erbud SA (GPW: ERB), Dom Development SA (GPW: DOM) czy Atal S.A. (GPW: 1AT) również tracą na wartości. Kursy wskazanych spółek deprecjonują w okolicach 1,5%-2%.

Aktualna wartość indeksu sektorowego WIG-BUDOWNICTWO również znajduje się na poziomach niższych, w porównaniu do kursu odniesienia, tracąc niecały 1%. WIG-BUD walczy obecnie z istotnym poziomem 5000, który podczas panującej sesji został już przełamany – nie trwało to jednak zbyt długo.

AVA Trade
WIG_BUDOW_2023-05-24_14-25-37
Wykres WIG-BUDOWNICTWO. Źródło: Tradingview.com

Od października 2022 r. indeks aprecjonował o ponad 50%, pewne korekty w kursie wydają się być akceptowalne. Dopiero spadek poniżej rejonów 4670-4630 stanowiłby sygnał, świadczący o ewentualnym odwróceniu się sentymentu. Na ten moment sytuacja spółek budowalnych nadal wygląda bardzo pozytywnie.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin prześcignął Solanę i stał się drugim najpopularniejszym blockchainem NFT!
Następny artykułCzy surowce osiągnęły już swoje cykliczne dno? Analitycy Goldman Sachs podtrzymują swoją byczą prognozę
Student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętych finansów i ekonomii. Swoją wiedzę stara się przekazywać innym, jest autorem licznych artykułów, poruszających tematykę giełdową oraz inwestycyjną.