Naga Markets

Kurs forinta w górę po podwyżce stóp Banku WęgierWęgierski forint umocnił się o 0,5% w stosunku do euro na początku czwartkowej sesji, przewodząc wzrostom wśród walut Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW), po tym jak Narodowy Bank Węgier (NBH) podniósł swoją jednotygodniową stopę depozytową o kolejne 20 punktów bazowych do 4%. W tym samym czasie kurs euro traci również do złotego, testując najniższe poziomy od około 2 tygodni.

  • Węgry zamroziły stopy procentowe kredytów hipotecznych na pół roku, co umożliwi bankowi centralnemu agresywniejsze podwyżki stóp procentowych
  • W czwartek kurs forinta jest najlepiej radzącym sobie z grona walut EŚW, od początku roku znajduje się jednak w ogonie 
  • Jeżeli chodzi o nasz region, to do kursu euro najsilniej rośnie czeska korona, umacniając się o prawie 5%
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs forinta w górę po decyzji dot. stóp. W całym 2021 r. pozostaje jednak bardzo słaby

O godzinie 10:30, kurs forinta wynosił 368,6 za euro, zmniejszając część swoich strat w tym roku do 1,6%, co jest drugim najgorszym wynikiem w regionie, po rumuńskim leju. Większość innych walut środkowoeuropejskich porusza się na lekkim plusie lub w okolicach zera (w tym polski złoty, który od początku 2021 traci do euro około 0,7%).Jednotygodniowa stopa depozytowa na Węgrzech wynosi obecnie 220 punktów bazowych powyżej poziomu z połowy listopada, kiedy NBH rozpoczął cotygodniowe podwyżki w celu wsparcia kursu forinta, który w zeszłym miesiącu spadł do rekordowo niskiego poziomu 372 w stosunku do euro.

Kurs forinta w górę po podwyżce stóp Banku Węgier
Kurs euro względem forinta nadal znajduje się nad szczytami z listopada ub.r. i marca 2021 roku, notowania EUR/HUF na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Traderzy są zdania, że niska płynność rynkowa pod koniec roku wzmocniła ruchy na forincie, dodając jednak, że kolejne podwyżki banku i oczekiwania dalszego zacieśniania stóp w przyszłym roku prawdopodobnie zaczynają wywierać wpływ na kursy.

Kurs forinta w górę po podwyżce stóp Banku Węgier
Stopy procentowe na Węgrzech. Źródło: Tradingeconomics.com

Prezes NBH Gyorgy Matolcsy powiedział w poniedziałek, że podstawowa stopa procentowa, wynosząca obecnie 2,4%, osiągnie poziom jednotygodniowej stopy depozytowej w pierwszej połowie 2022 roku.

Dodał, że decyzja rządu o zamrożeniu oprocentowania detalicznych kredytów hipotecznych na sześć miesięcy od stycznia potwierdza stanowisko banku, że musi on działać “w najbardziej zdecydowany sposób”, aby ograniczyć inflację, która w zeszłym miesiącu wzrosła do 14-letniego szczytu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem

– Biorąc pod uwagę, że kredytobiorcy są teraz chronieni przed podwyżkami stóp, NBH może również bardziej agresywnie podnosić stopę bazową. Myślę, że NBH prawdopodobnie zdał sobie sprawę, że zagraniczni inwestorzy nie są w stanie przełknąć tego skomplikowanego systemu stóp procentowych – powiedział diler walutowy z Budapesztu w rozmowie z agencją prasową Reutera.

Kurs korony czeskiej również w górę, polski złoty podąża w jej ślady

Korona czeska, która dzięki agresywnemu zacieśnianiu stóp procentowych zyskała w tym roku 5% do euro, umocniła się o 0,2% na początku czwartkowej sesji. W środę czescy ministrowie zapowiedzieli, że nowy centroprawicowy rząd zamrozi płace pracowników państwowych i ograniczy zapowiadane wcześniej podwyżki dla innych sektorów, starając się zmniejszyć dziurę budżetową w obliczu gwałtownego wzrostu inflacji.

Na wzroście apetytu na ryzyko oraz umocnieniu walut EŚW korzysta również polski złoty. Kurs euro spada o 0,15% w trakcie czwartkowej sesji, EUR/PLN ma za sobą jednak test poziomu 4,5996, najniższego od początku grudnia.

Kurs forinta w górę po podwyżce stóp Banku Węgier
Kurs euro traci względem złotego w czwartek. Źródło: Stooq.pl

Polski złoty traci w 2021 roku niespełna 0,7% do euro, czeska korona zyskuje natomiast prawie pięć procent, będąc liderem aprecjacji w gronie walut naszego regionu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania ropy | kurs biomed | notowania celon | kruk akcje notowania | kurs euro sprzedaż | notowania allegro | pgnig giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułShiba Inu: nadchodzi wielka niespodzianka, twierdzą twórcy SHIB
Następny artykułAkcjonariusze Asbisu zdecydują 25 I o skupie do 300 000 akcji po 30 zł/szt.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here