Naga MarketsW czasie, gdy zdecydowana większość banków centralnych na świecie dokonuje obniżek stóp procentowych, bądź utrzymuje je na już rekordowo niskich poziomach, Bank Centralny Turcji zdecydował się w listopadzie na kolejną podwyżkę stóp proc. W efekcie tego działania, stopa depozytowa overnight wzrosła do 13,50 proc. z 8,75 proc., benchmarkowa jednotygodniowa stopa procentowa do 15,00 proc. z 10,25 proc., a stopa pożyczkowa overnight do 16,50 proc. z 11,75 proc.

  • Bank Turcji zdecydował podczas listopadowego posiedzenia o kolejnej podwyżce stóp proc.
  • Prezydent Erdogan uważa, że wyższe stopy proc. napędzają inflację

Bank Turcji ponownie podniósł stopy proc.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wczorajsza decyzja tureckiego banku centralnego była już drugą podwyżką stóp procentowych w ciagu ostatnich trzech miesięcy. Pod koniec września decydenci banku zdecydowali bowiem o ich podwyżce z poziomów 6,75 proc. w przypadku stopy depozytowej, 8,25 proc. w przypadku jednotygodniowej stoy proc. i 9,75 proc. w przypadku stopy pożyczkowej.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział po wczorajszej decyzji, że mimo podwyżki stóp proc. głównym celem Turcji jest ich obniżenie w miarę spadku inflacji do oficjalnych celów średniookresowych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że jego zdaniem wyższe stopy procentowe napędzają inflację. Większość ekonomistów i bankowców centralnych na całym świecie twierdzi natomiast, że jest wręcz przeciwnie.

Może Cię zainteresować: Erdogan zdymisjonował prezesa banku centralnego! 

Kurs liry najwyżej od września

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/TRY zauważymy, że wczorajsza decyzja o podniesieniu stóp proc. przyczyniła się do zauważalnego umocnienia liry tureckiej, która w stosunku do dolara amerykańskiego znalazła się na najwyższym poziomie od września br.

USD/TRY Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułAlumetal planuje wypłatę dywidendy w 2021 roku
Następny artykułPrezes KGHM: Rosnący popyt na miedź pozytywnie wpłynie na wyniki spółki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here