Naga MarketsBank Tajlandii ujawnił plany opracowania cyfrowej waluty centralnej (CBDC), która będzie korzystać z platformy Corda należącej do spółki R3. W ramach tego projektu instytucja współpracuje z kilkoma dużymi bankami, nie tylko tajskimi. Projekt powinien wejść w życie w pierwszej połowie przyszłego roku. Tajlandia niedawno opracowała ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut i ICO, a wprowadzenie centralnej kryptowaluty jest kolejnym krokiem pokazującym optymizm co do nowej technologii.

Bank Tajlandii przejdzie do testów nowego rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym przez Bank Tajlandii, współpracuje on z ośmioma instytucjami finansowymi w ramach projektu CBDC – w tym HSBC, Bangkok Bank Public, Krung Thai, Siam Commercial Bank czy Standard Chartered Bank.

Uczestniczące banki wspólnie opracują prototyp CBDC, którego początkowy etap powinien zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 roku. Projekt Inthanon ma “zwiększyć wydajność tajlandzkiej infrastruktury rynku finansowego” i przyczynić się do zaprojektowania jego przyszłej ewolucji.

W komunikacie możemy przeczytać, że ​​oprócz projektu Inthanon, Bank Tajlandii zajmuje się „badaniem proof-of-concept z wykorzystaniem technologii rozproszonych rejestrów do sprzedaży rządowych obligacji oszczędnościowych w celu zwiększenia wydajności operacyjnej”.

Rosnący wzrost zainteresowania CBDC

CBDC to cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny, której status prawnego środka płatniczego zależy od przepisów danego kraju. Wariant “hurtowy” CBDC – a taki zamierza wprowadzić Bank Tajlandii – ogranicza jego zastosowanie do instytucji i rynków finansowych, w przeciwieństwie do “detalicznego CBDC” dla ogółu społeczeństwa.

CBDC przyciągają uwagę i budzą kontrowersje w sektorze bankowym na całym świecie. Podczas kwietniowej konferencji Deconomy w Korei Południowej dyrektor ds. badań naukowych w R3 Anthony Lewis przewidział, że wysiłki zmierzające do opracowania hurtowych CBDC zaczną przyspieszać w 2018 r. ze względu na rosnącą liczbę instytucji uznających potencjalne korzyści, jakie można uzyskać poprzez ich emisję.

Platforma Corda cieszy się popularnością wśród spółek zainteresowanych blockchainem. Dużo gigantów ubezpieczeniowych przeniosło się na system rejestrów rozproszonych opracowanych przez R3. Na ekosystem Corda składa się ponad 200 banków, regulatorów i ubezpieczycieli. Bank Tajlandii jest kolejną z nich.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here