Naga Marketsflaga szwecjiHistorycznie niskie stopy procentowe w Szwecji już nie obowiązują. Zgodnie z decyzją Riksbanku (Szwedzki Bank Narodowy / Bank Centralny) podstawowa stop procentowa w Szwecji została podwyższona o 25 p.b. do -0,25 proc. z poprzednio obowiązującego poziomu -0,50 proc. To historyczna chwila, która przekłada się na spore umocnienie krajowej waluty.


Podczas dzisiejszego posiedzenia Szwedzkiego Banku Centralnego została ustalona historyczna decyzja, w której kraj odchodzi od historycznie niskich poziomów podstawowej stopy procentowej. Decyzja zapadła tuż po godzinie 09:30, gdzie bank podwyższył główną stopę procentową o 25 p.b. do -0,25 proc. z -0,50 proc. Decyzja była na pewno elementem zaskoczenia, co widoczne jest również na wykresie par z krajową walutą, która znacznie zaczęła się umacniać.

Zobacz również: Słaby dolar i mocny jen “najmodniejszymi” prognozami na 2019 r.

WYKRES USDSEK H1 20.12.2018
USDSEK H1 20.12.2018

Zaskoczenie było o tyle spore, że na ewentualną podwyżkę stóp większość analityków rynkowych wskazywała dopiero w pierwszym kwartale 2019 roku, natomiast grudniowe posiedzenie miało być raczej formalnością oddalenia planu podwyżek. Ostatnia taka zmiana miała miejsce w lutym 2011 roku.

Głównym powodem podwyżki stóp szwedzkiego banku centralnego było stwierdzenie, że inflacja wróciła na właściwe tory. Jednocześnie, Bank zaznaczył, że będzie ostrożniej z podwyżkami stóp w nadchodzącym okresie. Jak mogliśmy usłyszeć w uzasadnieniach decyzji, bank mówi, że: “ponieważ i inflacja i oczekiwania wobec niej wzrosły do około 2 proc., zapotrzebowanie na wysoce ekspansywną politykę pieniężną nieznacznie spadło“.

Może Cię zainteresować: Rynek o 13:00 pozna decyzję Banku Anglii. Na co czekają inwestorzy?

W tym momencie pada pytanie co do dalszych podwyżek – które w tym momencie zdają się nie pojawić przed rozpoczęciem drugiego kwartału 2019 roku. Waluta szwedzka (SEK) zareagowała w stosunku do dolara amerykańskiego ponad 175 pipsowym zejściem (umocnieniem) przekraczając standardowy zakres ruchów na parze USD/SEK ponad trzykrotnie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here