Naga MarketsRiksbank z ujemną stopą repo
Riksbank z ujemną stopą repo

Ujemne stopy procentowe w ostatnim czasie stały się niezwykle modne. Do grona banków centralnych, który postanowił sprowadzić jedną ze swoich stóp poniżej zera dołącza szwedzki Riksbank. W trakcie dzisiejszego posiedzenia dot. polityki monetarnej ogłoszono wprowadzenie ujemnej stopy referencyjnej (repo rate) na poziomie -0.10%. Nowa wartość zacznie obowiązywać od 18 lutego 2015.


Cięcie stóp, kupno obligacji rządowych i gotowość do dalszych działań

Riksbank zdecydował się nie tylko obciąć stopę repo (stopa transakcji repo polegających na sprzedaży papieru wartościowego z przyrzeczeniem odkupu), ale dodatkowo zakupić obligacje rządowe za równowartość 10 miliardów szwedzkich koron. W oficjalnym komunikacie prasowym czytamy jednocześnie, że bank jest gotowy podjąć dalsze działania w najbliższej przyszłości.Jak podają członkowie Banku Szwecji, istnieją wyraźne dowody na silne osunięcia inflacji – sytuacja zagranicą jest coraz bardziej niepewna, co potęguje ryzyko spowolnienia wzrostów inflacyjnych.

Co prawda widoczny jest wzrost aktywności gospodarczej, jednak zbyt niska inflacja jest nie do przyjęcia. Właśnie dlatego cięcie stopy referencyjnej w połączeniu z opadającymi cenami ropy powinno wspomóc nie tylko wzrost inflacji, ale również wpłynąć na dodatnią dynamikę PKB.

Bardziej ekspansyjna polityka monetarna

Bank Szwecji w pogoni za celem inflacyjnym dołącza do grona takich instytucji jak Bank Japonii, Europejski Bank Centralny, czy też Bank Rezerw Australii. W lutowym raporcie dot. polityki monetarnej (pełna treść w PDF) czytamy, że podjęte zostaną bardziej ekspansywne działania w celu wywindowania inflacji w okolice 2%.

Stopa repo pozostanie po ujemnej stronie wykresu tak długo jak inflacja konsumencka (CPI) nie osiągnie poziomów docelowych. W związku z tym podwyżek stóp nie planuje się co najmniej do połowy 2016.

Prognozy dla szwedzkiej inflacji, PKB, bezrobocia oraz stopy repo

W poniższej tabeli zaprezentowano oficjalnej prognozy Riksbanku dotyczące kształtowania się CPI, PKB, poziomu bezrobocia oraz stopy referencyjnej:

tabela riksbank
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Riksbanku

W publikacji prasowej i raporcie wielokrotnie powtarza się stwierdzenie, że Riksbank może zrobić bardzo wiele, aby zapewnić stały wzrost inflacji. W związku z tym bank jest przygotowany do podjęcia szybkich działań mających na celu zwiększenie ekspansywności własnej polityki – mowa tutaj o dalszych cięciach stóp, przesunięciu w czasie ich prognozowanych podwyżek oraz rozszerzeniu programu skupu obligacji rządowych. W zanadrzu znajduje się również program pożyczek dla przedsiębiorstw udzielanych poprzez banki komercyjne.

invest

SEK wyraźnie traci

Wyraźny skok notowań EUR/SEk po decyzji Riksbanku
Wyraźny skok notowań EUR/SEk po decyzji Riksbanku

Na reakcję rynków walutowych co do porannych decyzji Riksbanku nie trzeba było długo czekać. Szwedzka korona w stosunku do euro wyraźnie się osłabiła. W trakcie dzisiejszej sesji widzieliśmy skok cenowy EUR/SEK z okolic 9.4865 (cena otwarcia) do 9.6866 (szczyt sesji). Obecnie notowania ustabilizowały się natomiast w okolicach 9.61775. Istnieje jednak szansa, że do końca dnia podaż zepchnie kurs jeszcze trochę niżej (9.5666 to między innymi 38.2% zniesienia ruchu spadkowego 2008-2012).Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here