Naga MarketsJak donosi Reuters, szwajcarski bank centralny mógłby zostać zmuszony wycofania kwoty 800 mld USD (623,54 mld GBP) z inwestycji w przedsiębiorstwa produkujące paliwa kopalne, co ma związek z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym.


Szwajcarscy prawodawcy przygotowują kampanię, która sprawiłaby, że ukierunkowanie na zmiany klimatyczne stałoby się jednym z celów polityki Narodowego Banku Szwajcarii, obok tradycyjnych celów monetarnych polegających na zapewnieniu stabilności cen i wspieraniu wzrostu gospodarczego.

Kampania rozpocznie się w tym miesiącu wraz z wnioskiem w niższej izbie parlamentu, jak donosi Reuters, powołujący się na dwóch urzędników stojących za kampanią. Nacisk pochodzi od centrolewicowych socjaldemokratów (SP) i Liberal Green Party, którzy to osiągnęli rekordowo wysokie wyniki w październikowych wyborach. 

SNB zgromadził sumę bilansową w wysokości 800 miliardów dolarów w ramach wysiłków na rzecz ograniczenia “bezpiecznej przystani” franka szwajcarskiego, co dało mu niezwykle duży portfel inwestycyjny jak na średniej wielkości bank rezerwowy kraju, stanowi to około jednej piątej wielkości bilansów Europejskiego Banku Centralnego lub amerykańskiego Fed. Jego inwestycje obejmują udziały w spółkach produkujących paliwa kopalne, takich jak Arch Coal, Exxon Mobil Corp i Chevron. (ARCH.N) (XOM.N) (CVX.N)

Zobacz także: Kosztowne trzymanie gotówki w Szwajcarii. Banki wprowadzają opłaty od depozytów dla milionerów

“Jest to sytuacja krytyczna z punktu widzenia klimatu i musimy jak najszybciej podjąć działania”, powiedziała Adele Goumaz Thorens, która proponuje aby zrobić to na początku przyszłego roku w wyższej izbie parlamentu. 

Sandro Leuenberger z Climate Alliance Szwajcaria powiedziała: “SNB jest ósmym największym inwestorem instytucjonalnym na świecie i nadaje Szwajcarii ogromną wagę na arenie międzynarodowej… Jest to największa siła, jaką posiada Szwajcaria i musimy z niej korzystać”.

SNB na razie odmówił skomentowania propozycji polityków. Bank unika udziałów w firmach, które powodują poważne szkody dla środowiska, ale nie wykorzystywał swojej pozycji inwestycyjnej do promowania ekologicznych przedsięwzięć z powodu na ryzyka konfliktu interesów czy też upolitycznienia polityki pieniężnej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here