Naga MarketsSzwajcarskiemu Bankowi Narodowemu (SNB) może być coraz trudniej pozostać neutralnym na światowym rynku inwestycyjnym, gdyż jego udział w zagranicznych akcjach szacowany jest na 144 mld franków (141 mld USD). Czasami określany jako największy na świecie fundusz hedgingowy, SNB ma udziały w ponad 6000 firmach takich jak Facebook, Ferrari czy Royal Dutch Shell. Kapitał zbudowany przez lata interwencji walutowych w celu powstrzymania aprecjacji franka nałożył na SNB nowe obowiązki.


Zobacz również: Szwajcarski parlament zatwierdza regulacje kryptowalutowe

Te artykuły również Cię zainteresują
SNB od dekady skupuje obligacje USA

Thomas Jordan, prezes SNB

Strategia SNB polega na śledzeniu światowych indeksów i zakup aktywów po uwzględnianiu kwestii środowiskowych.

Kiedy zarządzasz pieniędzmi kraju, jest to szczególnie trudna forma inwestowania. Sądzę, że większość banków centralnych próbuje stworzyć sytuacje, w której wykup przez nich aktywów z rynku nie wpłynie negatywnie na resztę branży finansowej – powiedział Gary Smith z Barings Investment Institute.

Spoglądając na statystki można zauważyć, iż akcje stanowiły jedną piątą rezerw walutowych SNB w ubiegłym roku.

Bank Szwajcarii posiada akcje 6 tys. firm warte $141 mld. Największy hedge fund świata
bloomberg.com

Akcje są tylko częścią 756 miliardów franków, które SNB posiada w rezerwach walutowych. Lwią część stanowi amerykański dług państwowy. Dane Bloomberga sugerują, że Szwajcarski Bank Narodowy regularnie skupował amerykańskie obligacje rządowe w ciągu ostatniej dekady.

Bank Szwajcarii posiada akcje 6 tys. firm warte $141 mld. Największy hedge fund świata

Dużym wyzwaniem dla banków centralnych przy takich operacjach jest ryzyko utraty reputacji. Poziom ryzyka jest o wiele wyższy w porównaniu z innymi podmiotami zarządzającymi aktywami -powiedział Elliot Hentov, szef działu badań w State Street Global Advisors.

Co ciekawe SNB nie inwestuje w firmy, które wytwarzają broń, poważnie szkodzą prawom człowieka czy zagrażają środowisku naturalnemu. Niektórzy politycy w Szwajcarii chcą, aby ich bank centralny poszedł o krok dalej zakazując inwestycji w firmy obronne. Najprawdopodobniej dojdzie do głosowania narodowego w tej sprawie, choć data nie została jeszcze ustalona.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here