Naga MarketsBank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, IBRD o ratingu Aaa/AAA) upoważnił Commonwealth Bank of Australia (CBA) do stworzenia, alokacji, transferowania i zarządzania przez cały cykl życia, pierwszych na świecie obligacji opartych na technologii księgi rozproszonej (blockchain).

Szacunkowe zainteresowanie inwestorów obligacjami (nowym instrumentem dłużnym opartym na blockchain) jest bardzo duże. Bank Światowy oraz CBA spodziewają się rozpocząć transakcję po okresie konsultacji z szerszą grupą inwestorów.

Blockchain ma potencjał usprawnienia procesów wśród wielu podmiotów pośredniczących i agentów rynku kapitału dłużnego. Może to pomóc w upraszczaniu gromadzenia kapitału i obrotu papierami wartościowymi, poprawić efektywność operacyjną, a także  wzmocnić nadzór regulacyjny.

Bank Światowy emituje od 50 do 60 miliardów dolarów rocznie obligacji przeznaczonych na zrównoważony rozwój, a przy tym posiada 70-letnie doświadczenie w zakresie innowacji na rynkach kapitałowych. Wśród pionierskich emisji znajduje się pierwsza obligacja w formacie globalnym, która była handlowana i rozliczana globalnie, wydana we wrześniu 1989 r. Kolejna innowacyjna emisja miała miejsce w styczniu 200 roku, kiedy to wyemitowano pierwsze w pełni zintegrowane, elektroniczne obligacje.

Współpraca CBA i doświadczenie Microsoftu

“Dziś wierzymy, że dzięki nowym technologiom nadal możemy wprowadzać innowacje, odpowiadać na potrzeby inwestorów i wzmacniać rynki, dlatego cieszymy się, że po kilku miesiącach współpracy z naszymi kolegami z branży informatycznej i Commonwealth Bank of Australia, jesteśmy teraz w stanie uruchomić naszą pierwszą obligację opartą na technologii blockchain. Zaangażowanie CBA i bogate doświadczenie firmy Microsoft odegrały kluczową rolę w osiągnięciu tego historycznego punktu zwrotnego. – oświadczyła Arunma Oteh, Skarbnik Banku Światowego

“Wiemy, że blockchain może zrewolucjonizować usługi finansowe i rynki, a operacja ta stanowi znaczący krok ku tej przyszłości. Dzięki współpracy z Bankiem Światowym byliśmy w stanie znaleźć rozwiązania problemów technicznych i prawnych, aby ta przełomowa operacja stała się rzeczywistością.” – mówiła Sophie Gilder, szef Blockchain, Innovation Labs w Commonwealth Bank of Australia (CBA)

Infrastruktura Banku Światowego dla obligacji będzie działać w Waszyngtonie na platformie Microsoft Azure. Microsoft sprawdził możliwości operacyjne systemu działającego w chmurze, jego bezpieczeństwo i skalę. Matt Kerner, dyrektor generalny, Azure Blockchain Engineering w Microsoft powiedział: “Misja Microsoftu, aby umocnić pozycję każdej osoby i organizacji na świecie jest zgodna ze szlachetną pracą Banku Światowego”. Kancelaria King & Wood Mallesons działała jako doradca w kwestii obligacji i doradzała w zakresie prawnej architektury jej realizacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here