Bank ŚwiatowyMimo, że polska gospodarka rozwija się bardzo dobrze a publikowane przez Eurostat raporty coraz częściej wymieniają nasz kraj w czołówce państw z najszybciej rozwijającą się sprzedażą detalicznej, produkcją przemysłową czy produkcją w budownictwie, to jednak zdaniem Banku Światowego, dynamika wzrostu gospodarczego może wkrótce osiągnąć swój szczyt, co w naturalny sposób przyczyni się do jej spowolnienia.


Z najnowszych prognoz Banku Światowego wynika, iż w 2018 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniesie w Polsce 4,7% a więc tyle co w roku 2017. W głównej mierze będzie to zasługa konsumpcji prywatnej, wydatków rządowych oraz odbicia w inwestycjach prywatnych. Niemniej jednak Bank spodziewa się, iż już w  przyszłym roku gospodarka może zacząć zwalniać do poziomu 3,9%, by w 20120 wzrost gospodarczy uplasował się na poziomie 3,6%.

Zobacz także: Presja inflacyjna jest obecnie najwyższa od lipca 2014 roku

Warto także przypomnieć, że w kwietniu Bank Światowy prognozował, iż produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrośnie w 2018 r. o 4,2 procent, w 2019 r. o 3,7 procent, a w 2020 r. o 3,5 procent. Oznacza to, że pomimo prognozowanego spowolnienia, najnowsza projekcja jest i tak lepsza niż ta z kwietnia br.

„Podwyżka naszych prognoz odzwierciedla dobre dane napływające z polskiej gospodarki. Zarówno w Polsce jak i u największych partnerów handlowych Polski, koniunktura jest bardzo dobra. Dodatkowo, szybko rosną wydatki rządowe, odbiły też inwestycje” – mówi Carlos Piñerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

„Jednocześnie widzimy, że zachodnioeuropejskie gospodarki, w tym niemiecka, zaczynają zwalniać. Na świecie rosną też tendencje protekcjonistyczne. W Polsce z kolei pracodawcy coraz bardziej narzekają na niedobory pracowników. Splot tych czynników prawdopodobnie doprowadzi do spowolnienia wzrostu w Polsce” – dodaje Carlos Piñerúa.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułToyota skorzysta z zalet blockchaina na rynku reklam cyfrowych
Następny artykułAdmiral Markets poszerza ofertę: Ponad 300 CFD na ETFy i 8 na surowce
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here