Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych wiele krajów przechodzi już do zaawansowanych etapów dot. prac nad CBDC.
- Rośnie liczba banków centralnych, które przechodzą już do zaawansowanych etapów dot. prac nad CBDC.
- BIS wymienił też role, jakie w przyszłości mogą pełnić cyfrowe waluty.
CBDC na świecie
Zgodnie z nowym raportem Banku Rozrachunków Międzynarodowych, waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) mogą stać się rzeczywistością szybciej, niż uważamy.
W najnowszym badaniu dot. rozwoju CBDC BIS pokazuje, że banki centralne reprezentujące mniej więcej jedną piątą światowej populacji mają wprowadzić „CBDC ogólnego przeznaczenia w ciągu najbliższych trzech lat”.
23-stronicowy dokument powstał na podstawie wstępnych konsultacji z ponad 60 bankami centralnymi przeprowadzonymi pod koniec 2020 roku.
Z badania wynika, że 86 proc. światowych banków centralnych aktywnie bada CBDC. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby większość z nich wyemitowała cyfrową walutę w dającej się przewidzieć przyszłości, część może to zrobić w czasie najbliższych paru lat.
Około 60 proc. banków centralnych eksperymentuje z walutami cyfrowymi, a 14 proc. kontynuuje programy rozwojowe i pilotażowe.
– Na całym świecie zainteresowanie CBDC jest nadal kształtowane przez lokalne warunki – powiedzieli autorzy Codruta Boar i Andreas Wherli. – Na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się, gdzie banki centralne zgłaszają stosunkowo silniejsze motywacje, cele dotyczące integracji finansowej i wydajności płatności napędzają prace CBDC ogólnego przeznaczenia.
Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych jest jednym z organów monetarnych aktywnie badających CBDC. Ekonomiści Fedu interesują się tzw. „wewnętrzną wartością” cyfrowego dolara i opublikowali już nawet kilka artykułów naukowych na ten temat.
Przyszła rola cyfrowych walut
– Większość banków centralnych w jakiś sposób bada argumenty za [emisją] CBDC i, ogólnie rzecz biorąc, badania wskazują na ciągłe przechodzenie od czysto koncepcyjnych badań do eksperymentów i projektów pilotażowych. Jednak pomimo tych zmian, powszechne emitowanie CBDC nadal wydaje się być dalekie – dodają eksperci BIS.
– Jeśli zostaną odpowiednio zaprojektowane i szeroko przyjęte, CBDC mogą stać się uzupełniającymi środkami płatniczymi (…). Mogłyby działać jako katalizator ciągłych innowacji i konkurencji w zakresie płatności, finansów i handlu w ogóle – powiedział Agustin Carstens z BIS.
Autor poleca również:
- Bitcoin podobnie jak złoto i dolar opiera się na wierze. Cena BTC wzrośnie do 500 tys. USD
- Bitcoin: Kryptowaluty mogą nigdy nie sprawdzić się jako prawdziwe waluty, uważa UBS
- Kryptowaluty to przyszłość, dolar i złotówka mocno stracą na wartości – uważa Robert Gryn