Naga Marketsbudynek bis i logoWedług Banku Rozrachunków Międzynarodowych wiele krajów przechodzi już do zaawansowanych etapów dot. prac nad CBDC.

  • Rośnie liczba banków centralnych, które przechodzą już do zaawansowanych etapów dot. prac nad CBDC.
  • BIS wymienił też role, jakie w przyszłości mogą pełnić cyfrowe waluty.

CBDC na świecie

Zgodnie z nowym raportem Banku Rozrachunków Międzynarodowych, waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) mogą stać się rzeczywistością szybciej, niż uważamy.

Te artykuły również Cię zainteresują
W najnowszym badaniu dot. rozwoju CBDC BIS pokazuje, że banki centralne reprezentujące mniej więcej jedną piątą światowej populacji mają wprowadzić „CBDC ogólnego przeznaczenia w ciągu najbliższych trzech lat”.

23-stronicowy dokument powstał na podstawie wstępnych konsultacji z ponad 60 bankami centralnymi przeprowadzonymi pod koniec 2020 roku.

Z badania wynika, że ​​86 proc. światowych banków centralnych aktywnie bada CBDC. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby większość z nich wyemitowała cyfrową walutę w dającej się przewidzieć przyszłości, część może to zrobić w czasie najbliższych paru lat.

Około 60 proc. banków centralnych eksperymentuje z walutami cyfrowymi, a 14 proc. kontynuuje programy rozwojowe i pilotażowe.

Na całym świecie zainteresowanie CBDC jest nadal kształtowane przez lokalne warunki – powiedzieli autorzy Codruta Boar i Andreas Wherli. – Na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się, gdzie banki centralne zgłaszają stosunkowo silniejsze motywacje, cele dotyczące integracji finansowej i wydajności płatności napędzają prace CBDC ogólnego przeznaczenia.

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych jest jednym z organów monetarnych aktywnie badających CBDC. Ekonomiści Fedu interesują się tzw. „wewnętrzną wartością” cyfrowego dolara i opublikowali już nawet kilka artykułów naukowych na ten temat.

Przyszła rola cyfrowych walut

Większość banków centralnych w jakiś sposób bada argumenty za [emisją] CBDC i, ogólnie rzecz biorąc, badania wskazują na ciągłe przechodzenie od czysto koncepcyjnych badań do eksperymentów i projektów pilotażowych. Jednak pomimo tych zmian, powszechne emitowanie CBDC nadal wydaje się być dalekie – dodają eksperci BIS.

Jeśli zostaną odpowiednio zaprojektowane i szeroko przyjęte, CBDC mogą stać się uzupełniającymi środkami płatniczymi (…). Mogłyby działać jako katalizator ciągłych innowacji i konkurencji w zakresie płatności, finansów i handlu w ogóle – powiedział Agustin Carstens z BIS.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator forum parkiet | prognoza usd | bml notowania | notowania lotos | pkn orlen akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here