Naga Marketsbudynek bis i logoWszelkie problemy bitcoina (BTC) można rozwiązać tylko przez odejście od algorytmu PoW – takie wnioski można wyciągnąć czytając raport opublikowany przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).


Według analizy, bitcoin zacznie mieć poważne problemy, w momencie wykopania ostatniej cyfrowej monety w jego sieci. Zdaniem ekspertów banku same opłaty transakcyjne nie będą wystarczające, by utrzymać opłacalność pracy górników. W rezultacie sieć bitcoina stałaby się tak wolna, że ​​praktycznie nie nadawałaby się do użytku. Ponoć “proste obliczenia” wykazały autorom dokumentu, że w opisanej sytuacji może “upłynąć kilka miesięcy, zanim płatność bitcoinem będzie wykonana”. Nie wszystko jednak stracone, ponieważ mogą zostać “wdrożone nowe technologie”, które przyspieszą proces.

Jest ratunek!

W badaniu zwrócono również uwagę na fakt, że takie rozwiązania jak choćby Lightning Network mogłyby pomóc i są “podstawowym środkiem zaradczym” dla “odejście od PoW”. Ich wdrożenie “prawdopodobnie wymagałoby jakiejś formy koordynacji społecznej lub instytucjonalizacji.”

Ogólny wniosek dokumentu jest jednak taki, że “również w erze cyfrowej dobre pieniądze prawdopodobnie pozostaną konstrukcją społeczną, a nie czysto technologiczną”.

BIS a e-waluty

BIS z siedzibą w Szwajcarii jest organizacją składającą się z 60 banków centralnych, które odpowiadają za 95% światowego PKB.

Niedawno BIS opublikował inny raport, zgodnie z którym aż siedemdziesiąt procent banków centralnych na całym świecie prowadzi już badania nad emisją cyfrowych walut. W badaniu przeprowadzonym przez BIS przeanalizowano działania 63 banków centralnych na całym świecie, z których 41 ma siedzibę w krajach z gospodarkami wschodzącymi (EME). Pozostałe 22 banki działają na terenie już rozwiniętych rynków. Zasięg terytorialny wszystkich instytucji obejmuje jednak prawie 80% światowej populacji i ponad 90% jej produkcji. Spośród nich 70% zostało już zaangażowanych w teoretyczne badania tematu CBDC. Na tym polu odnotowano niewielki wzrost w stosunku do 2017 r.

Niestety wśród banków interesujących się tematem cyfrowej waluty około połowa poniosła już porażkę w swoich eksperymentach. To aż 15 procent więcej niż w roku wcześniejszym. Tylko pięć banków centralnych faktycznie przeszło do realizacji projektów pilotażowych CBDC.

Raport BIS wyróżnia Szwecję i Urugwaj jako dwie wyjątkowe jurysdykcje, w których CBDC ma być wdrażane jako uzupełnienie gotówki. Tam prace są już ponoć zaawansowane.

W przypadku Szwecji, Riksbank pracuje nad projektem e-Korony od początku 2017 r. W Urugwaju bank centralny kraju podobno zakończył już program pilotażowy dotyczący CBDC. Instytucja uruchomiła program pilotażowy e-Peso w listopadzie 2017 r., który opierał się głównie na technologii DLT. Od momentu pomyślnego zakończenia tego etapu w kwietniu 2018 r. władza ocenia wyniki i planuje kolejne działania.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here