Naga Marketsbudynek bis i logoJeszcze wiosną 2019 r. Agustin Carstens, dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), ostrzegał państwa, by te nie podejmowały pochodnych decyzji w kwestii emisji walut cyfrowych banku centralnego (CBDC). Teraz, według “The Paper“, jego sama instytucja – nazywana często bankiem centralnym banków centralnych – planuje wydanie własnego CBDC. Prace mają odbyć się przy współpracy ze szwajcarskim bankiem centralnym.

  • Bank Rozrachunków Międzynarodowych planuje emisję CBDC.
  • Prace mają być prowadzone ze szwajcarskim bankiem centralnym.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych z CBDC

Wiadomość przekazał sam Benoit Coeure, szef Centrum Innowacji BIS. Miało to miejsce na szczycie Bundu w Szanghaju w dniach 23–25 października. Projekt ma wystartować jeszcze przed końcem roku. Oczywiście nie oznacza to, że waluta cyfrowa BIS od razu trafi na rynek. W pierwszej kolejności instytucja musi przeprowadzić testy, które odpowiedzą na pytanie, w jaki sposób tego typu e-waluta może współdziałać z istniejącymi systemami płatności.

BIS zbada również to, jak ułatwić płatności transgraniczne przy użyciu cyfrowej waluty, która miałaby krążyć między bankami centralnymi, takimi jak np. Hongkong Monetary Authority i Bank of Thailand.

Według Coeure, Centrum Innowacji BIS prowadzi już takie eksperymenty w Singapurze, Szwajcarii i Hongkongu. Planuje rozszerzenie prac na Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Szwecję i Kanadę.

CBDC na świecie

Wydaje się, że w nadchodzących latach nastąpi ogólny wysyp krajowych walut cyfrowych. Europejski Bank Centralny pracuje już nad cyfrowym euro. Testy dot. CBDC planowane są także w Rosji, Korei Południowej i Japonii. Swoją cyfrową walutę posiadają już też Bahamy.

Żadne duże państwo nie prześcignie już jednak raczej Chin. Ludowy Bank Chin prowadzi bowiem finalne testy cyfrowego juana w kilku miastach. Wiadomo już też, że nowa waluta będzie działała nie tylko w oparciu o swój dedykowany portfel, ale też aplikacje mobilne Alipay i WeChat Pay.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here