Naga Marketsbudynek bis i logoBank Rozliczeń Międzynarodowych przedstawił plan rozpoczęcia w tym roku różnych testów dot. cyfrowych walut banku centralnego (CBDC). Instytucja buduje też swoją platformę rozrachunkową.

  • Bank Rozliczeń Międzynarodowych chce rozpocząć testy dot. CBDC. 
  • W planach jest też budowa platformy rozrachunkowej, która ma służyć tego typu celom.

Bank Rozliczeń Międzynarodowych chce testować CBDC

W ogłoszeniu dodano, że testy dot. CBDC są głównym priorytetem Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BISIH) na 2021 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zgodnie ze swoim rocznym programem dot. prac BISIH planuje „zbadać wykonalność szybszych i tańszych płatności transgranicznych” z wykorzystaniem walut cyfrowych banku centralnego. BISIH oświadczyło również, że zbada prototypy „wielopoziomowych architektur dystrybucji detalicznej CBDC” i rozproszonych rejestrów w celu emisji „stokenizowanych obligacji dla inwestorów detalicznych”.

Inicjatywy BIS będą napędzane przez centra Innovation Hub w Hongkongu, Singapurze i Szwajcarii, które zostały utworzone we współpracy z lokalnymi bankami centralnymi.

Prace już częściowo trwają

Centrum BISIH w Singapurze otrzymało zadanie zbudowania „międzynarodowej platformy rozliczeniowej”, na której regulowane banki i firmy płatnicze mogą rozliczać transakcje przy użyciu różnych CBDC.

Centrum w Hongkongu będzie pracować zaś nad projektem tokenizacji obligacji. Oprócz tego nad “budową pomostu w celu ułatwienia [zawierania] transakcji walutowych za pomocą CBDC i zbadania różnych modeli emisji stablecoinów”.

Z kolei szwajcarskie centrum BISIH ukończyło już dwa projekty, które dot. systemów płatności powiązanych z rozliczaniem stokenizowanych aktywów przy użyciu CBDC w ramach inicjatywy „Project Helvetia”.

Szef BISIH, Benoît Cœuré, powiedział, że “ten plan pracy pokazuje nasze zaangażowanie w zbadanie w najbardziej praktyczny sposób, jak najlepiej wykorzystać zmiany technologiczne z korzyścią dla banków centralnych i stworzyć dobra publiczne wspierające globalny system finansowy”.

Już w listopadzie BIS zalecił stworzenie wymogów sprawozdawczych dla potencjalnych emitentów stablecoinów, opowiadając się za zautomatyzowanymi procesami wymiany danych między emitentami a organami regulacyjnymi.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here