Naga MarketsBOISPowodów do zmartwień dotyczących globalnej gospodarki jest coraz więcej. Problemy Chin, widmo deflacji w Europie, niskie ceny surowców. Wszystko to wpływa na zwiększoną niepewność inwestorów. Teraz swoje trzy grosze dodał Bank Rozliczeń Międzynarodowych. W dwóch niezależnych od siebie notach ostrzega przed nadciągającymi ciemnymi chmurami.


Ekonomiści Banku Rozliczeń Międzynarodowych ostrzegają przed zwiększeniem wrażliwości globalnej gospodarki na zmiany polityki. Ich zdaniem wprowadzenie ujemnych stóp procentowych będzie rozwiązaniem stosowanym przez coraz większą część banków centralnych, gdyż pozwala na pobudzanie będącego w stagnacji wzrostu gospodarczego oraz zmniejszenie negatywnego wpływu niskich cen ropy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Claudio Borio – prezes BIS – komentuje:

Napięcie między spokojem na rynku międzynarodowym a podłożem gospodarczej niepewności musi zostać w którymś momencie rozstrzygnięte. W zeszłym kwartale mogliśmy być świadkami początku tego rozwiązania. Być może nie widzimy obecnie jedynie pojedynczych problemów bez większego kontekstu, lecz początek większych ruchów, których zapowiedzi można dostrzec od jakiegoś czasu.

W raporcie Borio (o wymownej nazwie: “Niepewny spokój ustępuje turbulencji”) ostrzega przed tym, że początek roku 2016 rozpoczął się tragicznie i banki centralne rozumieją jego grozę. Jego zdaniem grudniowa podwyżka stóp przez FED nie uspokoiła rynków finansowych. Trudny start w 2016 roku sprawił, że mamy do czynienia z jednym z największych spadków na giełdach od czasu początku kryzysu w 2008 roku.

Początkowo rynki skupiły się na spowolnieniu w Chinach i innych gospodarkach rozwijających się. Obawy o globalny wzrost gospodarczy doprowadziły do spadku cen ropy oraz kursu walutowego gospodarek wschodzących. Następnie niepewność dotknęła kraje rozwinięte, coraz większa liczba inwestorów zaczyna szykować się do recesji.

Przyjedź na Konferencję FxCuffs w Krakowie! Istnieje możliwość kupna biletu w trakcie wydarzenia, miejsca starczy dla wszystkich!

Wszystkie powyższe czynniki wpłynęły na działania banków centralnych, które za wszelką cenę starają się zwiększyć aktywność gospodarczą. Inwestorzy spodziewają się luźniejszej polityki monetarnej, a banki centralne nie mają innego wyboru niż sprostać oczekiwaniom. Każda nieoczekiwana decyzja doprowadziłaby do jeszcze większej niepewności na rynkach i prawdopodobnie dalszych spadków. O prawdziwości tego scenariusza świadczy wprowadzenie ujemnych stóp procentowych przez Bank Japonii oraz zapowiadane dalsze luzowanie przez EBC.

invest

Zdaniem BIS gospodarka światowa obecnie jest stabilna, ale przypomina kolosa na glinianych nogach. Niepewność występuje na wszystkich znaczących rynkach, a jeśli gdzieś dojdzie do zapaści, to może nastąpić szybka transmisja kryzysu na całą gospodarkę globalną. Sytuacja może być gorsza niż podczas kryzysu finansowego z 2008 roku!

3charts3
Spadające istotne wskaźniki gospodarcze świadczą o nadchodzących problemach dla gospodarki światowej. Źródło: BISConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here