Naga Markets

Rosyjskie budynki nocąRosyjski bank centralny twierdzi, że cyfrowy rubel może być „dodatkową formą pieniądza obok gotówki”. Wydał dokument konsultacyjny w tej właśnie sprawie. Tym samym Bank Rosji potwierdził plany rządu dotyczące emisji cyfrowej waluty banku centralnego.

  • Bank Rosji jednak stworzy cyfrowego rubla?
  • To sugeruje nowy dokument, jaki wydała instytucja.

Bank Rosji: cyfrowy rubel będzie alternatywą dla tradycyjnych walut (fiat)

13 października Bank Rosji wydał dokument konsultacyjny w sprawie rozwoju cyfrowego rubla. W komunikacie bank centralny stwierdził, że cyfrowy rubel może stać się „dodatkową formą pieniądza obok gotówki i form bezgotówkowych”. Bank dodał, że utworzenie rosyjskiego projektu CBDC będzie wymagało stworzenia dodatkowej infrastruktury płatniczej.Dowiaduje się też, że rubel cyfrowy będzie miał „wszystkie właściwości niezbędne do pełnienia funkcji pieniądza”. Bank zauważył, że harmonogram projektu zostanie określony przez władze w najbliższej przyszłości.

Cyfrowy rubel ma na celu umożliwienie „szybszych, prostszych i bezpieczniejszych” płatności. Bank zauważył również, że CBDC Rosji zmniejszy ryzyko odpływu kapitału, stwierdzając:

“Krajowa waluta cyfrowa ograniczy również ryzyko realokacji środków do zagranicznych walut cyfrowych, przyczyniając się do stabilności makroekonomicznej i finansowej”.

Według banku użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do cyfrowego rubla na swoich e-portfelach i urządzeniach mobilnych oraz będą mogli korzystać z niego zarówno w trybie online, jak i offline.

„W ten sposób cyfrowy rubel uzupełni obieg pieniężny i będzie używany jednocześnie z rublami gotówkowymi”  – podał bank.

Cyfrowy rubel będzie dostępny dla „wszystkich podmiotów w gospodarce”, takich jak obywatele, przedsiębiorstwa, uczestnicy rynków finansowych, a także rząd. Bank dodał, że rubel cyfrowy będzie miał trzy funkcje pieniądza: będzie środkiem przechowywania wartości, jednostką rozliczeniową i środkiem wymiany.

XTB

Temat wraca

Dokument konsultacyjny Banku Rosji pokazuje, że kraj ponownie poważnie podchodzi do emisji własnej cyfrowej waluty. Rosyjski rząd wcześniej omawiał możliwość wydania tak zwanego „KryptoRubla”, ale najnowszy dokument banku centralnego jest najwyraźniej pierwszym poważnym krokiem w rozwoju CBDC.

W sierpniu 2020 r. rosyjski bank państwowy Sbierbank również twierdził, że rozważa wyemitowanie stablecoina zabezpieczonego rublem.

Autor poleca też:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here